Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warsztaty PRESTO, Tczew 2010 – za nami

infobike
12.03.2010 17:01
0 Komentarzy

W dniach 26-27 lutego 2010 w Tczewie odbyły się warsztaty Improving Cycling Culture in Cities, zorganizowane przez Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa w ramach projektu Presto. Były to prawdopodobnie pierwsze warsztaty rowerowe w Polsce w całości prowadzone przez ekspertów zagranicznych. Udział wzięło ok. 60 osób, przede wszystkim z samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych. Spotkanie zostało podzielone na kilka sesji. Pierwszą zatytułowaną „Ruch rowerowy jako system”rozpoczął Bart Zwager z Holandii. Przedstawił on trendy w technologii ICT i ruchu rowerowym, szczególnie jeśli chodzi o parkowanie i korzystanie z systemów rowerów publicznych w miastach. Następnie rozpoczęły się warsztaty, gdzie m.in. Andrea Henkel z Uniwersytetu Technicznego z Kaiserslautern (Niemcy) skupiła się na intermodalności, jako kluczowym elemencie zrównoważonego transportu i oferuje obszerny przegląd zalet i celów systemów 'Bike and Ride’. Przedstawiła ona tutaj najlepsze praktyki –m.in. z Paryża, Barcelony, Berlina, a także z mniejszych miasta z Francji.
Później Troels Andersen z duńskiego miasta Fredericia podjął próbę odpowiedzenia na następujące pytania: Jak opracowywać kampanie promocji korzystania z rowerów? Jak tworzyć szczegółowy plan wdrażania i jak zrobić to w sposób najbardziej efektywny z punktu widzenia kosztów? Okazuje się, że ocena musi być zintegrowana z koncepcją kampanii, wiele udogodnień technicznych pomaga w tworzeniu podstawowych informacji dotyczących tej kwestii. Kampanie można podzielić na grupy, jak małe dzieci, dzieci w wieku szkolnym, miejsca pracy, rekreacja oraz życie w mieście, w tym pozycjonowanie 'marki’ jazdy rowerem jako stylu życia. Troels Andersen skoncentrował się na rezultatach już osiągniętych w różnych kampaniach.
Trzeci poruszony temat to „Cykliści i piesi”. Theo Zeegers z Holandii przedstawił szanse, problemy i rozwiązania łączenia ruchu rowerowego i pieszego na tym samym obszarze. Szansę dla terenów zabudowanych ogólnie, a także konkretnie dla centrów miast zostaną zilustrowane przy pomocy kilku przykładów holenderskich. Cykliści potrzebują zarówno dobrych dróg dojazdu do i przez tereny centrum miast jak również dostępu do handlu detalicznego przy pomocy rowerów. Często uważa się, że dopuszczenie rowerów w strefach pieszych prowadzi do niewygody i niebezpieczeństwa dla pieszych. Ostatnie badania pokazują, że te obawy nie są uzasadnione. Cykliści dostosowują swoje zachowania do zachowań pieszych. Możliwość łączenia ruchu rowerzystów i pieszych można zwiększyć przez zapewnienie pewnych form segmendacji profilu ulicy. Łączenie ruchu pieszych i rowerzystów na jednej ulicy często jest postrzegane jako specjalny przypadek dzielonej przestrzeni (shared space). Historycznie rzecz ujmując, nie jest to właściwe. Zasady dzielonej przestrzeni są dyskutowane jak błędy jej podstawy teoretycznej;ponadto zostaną omówione wyniki ostatnich badań na temat obiektywnego i subiektywnego bezpieczeństwa dzielonej przestrzeni. Wniosek jest taki, że dzielona przestrzeń jest obiektywnie niebezpieczna i nie jest lubiana przez rowerzystów przy wysokich wskaźnikach intensywności ruchu samochodów.
Następnie przyszedł czas na kampanie podnoszące bezpieczeństwo rowerowego ruchu. Problematykę tę przedstawił Jo Cleary Wielkiej Brytanii. Wizerunek 'człowieka czynu’ nadal przedstawiany w ramach niektórych kampanii bezpieczeństwa ruchu rowerowego może sprawić wrażenie, że korzystanie z roweru jest działalnością o charakterze wyzwania, które nie może być podjęte przez osoby o zajęczym sercu, i w niewielkim stopniu przyciąga osoby, które nie chcą wyglądać zbyt kolorowo. Poza bardzo jaskrawymi kolorami, kaski również mogą zniechęcać ludzi do korzystania z rowerów. Aby posunąć do przodu debatę na temat bezpieczeństwa korzystania z roweru i pomóc w przesunięciu akcentów programów bezpieczeństwa korzystania z roweru tak, by zacząć zajmować się faktycznymi problemami, CTC (krajowa organizacja cyklistów w Wielkiej Brytanii) uruchomiła kampanię 'Bezpieczeństwo w ilości’ (’Safety in Numbers’). Jo Celary streścił trzy wątki zalecanych działań i zilustrował pewne przykłady każdego z nich – głównie dobre praktyki, ale obejmujące kilka pułapek, których należy unikać. M.in. omówiono szkolenia dla kierowców, poprawę środowiska drogowego, a także programy promocji korzystania z rowerów (szkolenia rowerowe, imprezy promocji jeżdżenia rowerem).
I „last but not least”–Eddie Eccleston z Belgii przedstawił Świat rowerów elektrycznych. W swojej prezentacji skupił się ona na korzyściach, grupach docelowych, potencjale, trasach do testowania i pokazów, profesjonalne wykorzystanie rowerów elektrycznych.
Relację ze spotkania (wraz ze zdjęciami) można także przeczytać na stronach Zielonego Mazowsza (tutaj)

Komentarze