Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sześciu chętnych na Mevo. Trwa dialog

infobike
07.02.2020 18:00
0 Komentarzy

Obecnie w Gdańsku trwają rozmowy z sześcioma potencjalnymi operatorami systemu Mevo.

Aktualny stan

System roweru Mevo został zawieszony 28 października 2019roku, po wypowiedzeniu umowy z niesolidnym operatorem NB Tricity. W drugiejpołowie grudnia zakończył się dialog techniczny, podczas którego zespół ds.Mevo (w jego skład wchodzą oficerowie rowerowi i specjaliści ds. zamówieńpublicznych) rozmawiał z potencjalnymi operatorami o przyszłości systemu.Zebrane informacje i analizy będą podstawą do założeń działania systemu rowerumetropolitalnego w kolejnych latach.

-„Wznowienie Mevo to projekt wymagający pod względem zarównotechnicznym, jak i organizacyjnym, dlatego na spotkania, z dwunastu zgłoszonychfirm, zaprosiliśmy sześć z doświadczeniem w bikesharingu: Freebike, Geovelo,Nextbike Polska, Comdrev, Orange + Roovee oraz Clear Channel + Moventia -zaznacza Alicja Mongird, rzeczniczka OM GGS. – Rozmawialiśmy o rozwiązaniachtechnicznych, prawnych, organizacyjnych, ekonomicznych i logistycznych, byzebrać informacje na temat najnowszych rozwiązań dostępnych na rynku, któremogą być wykorzystane przy wznowieniu Mevo. Z rozmów jasno wynika, iżuruchomienie w pierwszym etapie systemu posiadanej floty rowerów elektrycznychjest możliwe i powinno być priorytetem. Wykonawcy dostrzegają też kwestięrozproszenia ładowania baterii i serwisu, zgodnie twierdząc, że takich punktówpowinno być co najmniej kilka. Rozwiązania oferowane na rynku zapewniają pełenprzekrój usług, zarówno jeśli chodzi o typ roweru (elektryczny, mieszany,tradycyjny), jak i sposób ładowania (stacje dokujące, bateriomaty, wymianaręczna, wynajem baterii za kaucją) – dodaje.

Bez kontynuacji

Co ciekawe, żadna z zainteresowanych firm nie ma doświadczeniaw zarządzaniu tak dużymi systemami rowerów elektrycznych. Firmy te nie są teżzainteresowane operowaniem tylko dotychczasową flotą. Większość zakłada, żebędzie się ona składać w nowym systemie zarówno z „elektryków”, jak irowerów tradycyjnych, napędzanych wyłącznie siłą ludzkich mięśni.

Obecnie trwają rozmowy z sześcioma potencjalnymi operatoramisystemu Mevo

Wszyscy potencjalni operatorzy podkreślali, że dotychczasowacena za miesięczny abonament, czyli 10 zł, jest za niska, by system”spinał się” finansowo. Wstępna propozycja zakłada, że będzie to 25złotych miesięcznie. Ostateczna decyzja w tej kwestii podjęta zostanie porozmowach z wybranym operatorem, a także przeprowadzonych konsultacjachspołecznych.

Przedstawiciele OM GGS podkreślali także, że zakładająwprowadzenie zniżek, jak i bonusów, zarówno dla użytkowników, jak i operatora.

– Zakładamy premiowanie wykonawcy za dużą liczbę wypożyczeń.Oczywistym jest, że im jest ich więcej tym częściej mogą się psuć. Jeżeli dotego systemu dopłacają samorządy, to operatorowi wcale nie musi zależeć nadużej liczbie wypożyczeń, a my chcemy właśnie by było ich jak najwięcej, byzależało na tym także operatorowi – tłumaczyła Paulina Cyniak, kierownikprojektu „System roweru metropolitalnego”.

Rowerowy timing

Przedstawiciele OM GGS podkreślali, że ponowne uruchomienieroweru metropolitalnego jest uzależnione od długości procedury prowadzonegotzw. dialogu konkurencyjnego. Wstępnie założono, że nastąpi to jesienią 2020roku. Trudno jednak określić, w którym dokładnie miesiącu.

Co istotne, ponowne uruchomienie roweru metropolitalnegopodzielone będzie na dwa etapy, które roboczo nazwano: Mevo 1 i Mevo 2. Wetapie Mevo 1 udostępnione zostaną użytkownikom rowery elektryczne, z którychkorzystali w ubiegłym roku. Szacuje się, że potrzeba około dwóch miesięcy, odmomentu podpisania umowy z nowym operatorem, na ich przygotowanie do ponownejjazdy. Mevo 2 uruchomione zostanie co najmniej 6-7 miesięcy po podpisaniuumowy.

Komentarze