Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sukces rowerowych wypożyczalni w Polsce

infobike
01.09.2014 22:02
0 Komentarzy
Firma Nextbike Polska informuje o rozbudowie warszawskiego systemu Veturilo, początku montażu Lubelskiego Roweru Miejskiego oraz podsumowuje rekordowe trzy miesiące sieci BiKeR w Białymstoku, największego rowerowego sukcesu tego sezonu. Zacznijmy od generalnych danych. Codziennie kilkanaście tysięcy Polaków korzysta z rowerów miejskich. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku miejskie jednoślady wypożyczono dwa miliony razy. W większości dużych miast rowery stały się podstawowym środkiem komunikacji, pozwalającym przemieszczać się szybko i stosunkowo tanio. Według informacji firmy Nextbike Polska liczba użytkowników rowerów miejskich stale rośnie. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy sezonu 2012 roku firma Nextbike odnotowała 347,5 tys. wypożyczeń. Rok później liczba ta sięgnęła 1,7 mln. W analogicznym okresie tego roku użytkownicy dokonali już ponad 2 mln wypożyczeń. Tylko w Warszawie codziennie rower wypożycza 8 tys. osób. 300 tys. osób korzysta z rowerów miejskich regularnie, niemal każdego dnia. W Warszawie jeden rower wypożyczany jest 4-5 razy w ciągu dnia. –„Zanotowaliśmy w tej chwili w samej tylko Warszawie ponad 3,5 mln wypożyczeń od początku istnienia tego systemu, czyli od dwóch lat. W całej Polsce jest to już znacznie ponad 4 mln wypożyczeni. We flocie Nextbike w Polsce jeździ blisko 4,5 tys. rowerów, w tym roku przekroczymy tę magiczną liczbę 5 tys. –mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle. W Warszawie rowery miejskie pojawiły się w 2012 roku. Obecnie z jednośladów publicznych mogą korzystać mieszkańcy większości dużych miast w Polsce, między innymi Poznania, Opola, Krakowa i Torunia. Do otwarcia sieci wypożyczalni szykuje się także Szczecin i Lublin.
Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska
O rosnącej popularności publicznych jednośladów świadczy entuzjastyczne przyjęcie systemu BiKeR w Białymstoku, który okazał się być największym tegorocznym wydarzeniem na polskiej mapie miejskich rowerów publicznych. Operator białostockiej wypożyczalni, Nextbike Polski podsumował właśnie pierwsze trzy miesiące, które upłynęły od startu BiKeRa, 31 maja. W Białymstoku odnotowano rekordową inaugurację. W ciągu pierwszego tygodnia białostoczanie dokonali 15 342 wypożyczeń, co daje średnią ponad 7,3 wypożyczeń na jeden rower każdego dnia (jak podkreśla Nextbike, z tej statystyki wykluczane są krótkie wypożyczenia tj. do 2 minut, jak również te 2-3-minutowe ze zwrotem przy stacji, gdzie rower był wypożyczany). W ciągu rekordowego dnia po BiKeRy sięgano 3650 razy, co w przeliczeniu daje średnią ponad 12 wypożyczeń na jeden rower. Pierwsze trzy miesiące działania sieci zostały zamknięte z wynikiem 234 118 wynajmów dokonanych przez 14 137 aktywnych użytkowników. Wszystkich użytkowników w systemie BiKeR jest na tą chwilę ponad 24 000. „BiKeRoszał”trwa i przy obecnej aktywności użytkowników gwarantuje Białemustokowi miejsce w czołówce peletonu miast z systemami rowerów miejskich cieszących się największym zainteresowaniem – obok Warszawy, Krakowa i Wrocławia.
BiKeR w Białymstoku
Jednym najważniejszych wyzwań stojących aktualnie przed Nextbike Polska to dalsza rozbudowa warszawskiego systemu Veturilo. W związku z rozbudową roweru miejskiego w Stolicy, od poniedziałku funkcjonuje 21 nowych stacji Veturilo – osiem na Mokotowie, dwie na Wilanowie , jedna na Woli, a także po pięć na Pradze Południe oraz w Ursusie, który debiutuje na mapie Veturilo. Rozwój sieci objął również zwiększenie liczby rowerów –o 231 jednośladów Veturilo. Dzięki tej rozbudowie od początku miesiąca w ramach warszawskich sieci wypożyczalni, Veturilo i Bemowo Bike funkcjonuje już w sumie 197 stacji oraz prawie 3 000 rowerów., początek montażu Lubelskiego Roweru Miejskiego oraz podsumowanie rekordowych trzech miesięcy sieci BiKeR w Białymstoku, największego rowerowego sukcesu tego sezonu. Co prawda wakacje skończyły się przed kilkoma dniami, ale wrzesień będzie gorącym miesiącem dla rowerzystów miejskich w całej Polsce!
BiKeR w Białymstoku
Kolejny strategiczny projekt Nextbike Polska to Lubelski Rower Miejski. Wczoraj do Lublina dotarła pierwsza partia transportu infrastruktury systemu LRM, a dziś z samego rana rozpoczął się jej montaż. LRM finalnie liczyć będzie 40 stacji oraz 400 rowerów i będzie drugą największą siecią wypożyczalni w Polsce. Start systemu planowany jest na 19 września. –„Lublin to zaraz po Warszawie największa inwestycja rowerowa w Polsce. Cieszymy się, że uczestniczymy w jej przygotowaniu i realizacji. Równocześnie jest to system gwarantujący wiele dodatkowych udogodnień i opcji, jak choćby rowery tantedy czy audiobooki z informacjami turystycznymi. Dzisiaj rozpoczęliśmy montaż pierwszych stacji, a więc start coraz bliżej. Czekamy na niego z taką samą niecierpliwością, jak mieszkańcy Lublina”–tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz.
Nextbike Polska rozbudowuje warszawski systemu Veturilo
Nextbike Polska jest liderem w dostarczaniu i obsłudze samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich. Działa w Polsce od 2011 roku na licencji Nextbike GmbH, niemieckiej firmy istniejącej od 2004r., która jest obecna na 3 kontynentach w 14 państwach i 73 miastach. Jednorazowa rejestracja w systemie Nextbike umożliwia korzystanie z floty 17.000 rowerów na całym świecie. System jest obecny m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Turcji, Cyprze, Emiratach Arabskich, Chorwacji, Azerbejdżanie, Łotwie, Nowej Zelandii i od tego roku w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech i Bułgarii. Pierwszy system Nextbike Polska uruchomił we Wrocławiu (08.06.2011) i na Bemowie (1.04.2012), następne Poznaniu (15.04.2012) w Opolu (15.06.2012), Warszawie (1.08.2012), Sopocie (5.09.2013), w Białymstoku (31.05.2014) i w Konstancinie-Jeziornie (13.06.2014). Aktualnie w Polsce firma dysponuje flotą ponad 4 100 rowerów i 332 stacjami, profesjonalnym call-center i serwisem w każdym z obsługiwanych miast. Już wkrótce zostanie uruchomiony system w Lublinie (40 stacji i 400 rowerów). Również krakowski KMK Bike (29 stacji i 230 rowerów) korzysta z systemu i sprzętu Nextbike Polska (od 25.04.2014).

Komentarze