Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ścieżki rowerowe nie dla elektrycznych rowerów

infobike
02.10.2010 00:47
0 Komentarzy

Jak informuje Życie Warszawy –rowery elektryczne są ciche, ekologiczne i jeżdżą z prędkością 25 km/godz., ale prawo zabrania jazdy nimi po ścieżkach rowerowych. W stolicy przybywa co roku kilkaset takich rowerów. Do tego dochodzi kilkadziesiąt elektrycznych skuterów. Nabywają je głównie starsze osoby, mające problem z poruszaniem się normalnymi rowerami. Przy obecnych korkach, jednoślady są jednym z najlepszych środków transportowych w Warszawie. Niestety po ścieżkach rowerowych mogą jeździć tylko te, napędzane siłą ludzkich mięśni – odpowiedział gazecie Wydział Ruchu Drogowego stołecznej policji. Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Infrastruktury. Dotyczy to zarówno elektrycznych skuterów jak i rowerów.
W Sejmie trwają prace nad projektem zmiany ustawy, który przewiduje m.in. rozszerzenie definicji roweru. W myśl nowych przepisów będzie on mógł być wyposażony w napęd elektryczny o mocy do 250 watów i osiągać prędkość maksymalną 25 km/h. Takie pojazdy będą mogły jeździć po ścieżkach rowerowych.
Przedstawiciele branży moc 250 W uważają za zbyt niską np. przy podjeździe pod górę. Wystarczyłoby ograniczenie maksymalnej prędkości do 25 km/h, bez określania dopuszczalnej mocy lub rodzaju roweru. Także elektryczne skutery, spełniające te warunki, powinny mieć prawo poruszania się po ścieżkach rowerowych – postulują ich sprzedawcy w 'Życiu Warszawy’.

Elektryczne rowery z oferty Interbike

Poniżej prezentujemy listę powodów, dla których zaczynamy jeździć na e-bike’u (opublikowaną przez firmę INTERBIKE http://www.interbike.com.pl/)
1. KOSZT PRZEJAZDU. Naładowanie pełnej baterii ok. 30 gr. Wystarcza na pokonanie 30-60 km. A ile kosztuje paliwo do innych pojazdów? No comments! A kryzys paliwowy dopiero zaczyna się –twierdzą fachowcy.
2. REHABILITACJA. Są wspaniale pomocne przy problemach kardiologicznych, schorzeniach układu ruchu i innych chorobach osób niepełnosprawnych.
3. WSPINACZKA. Dobry e-bike skutecznie spłaszcza wzgórza. Wspomagając silnik lekkim pedałowaniem, łatwo pokonasz duże wzniesienia. Uczucie jest cudowne!
4. BEZ POTU. W czasie największego upału jedziesz do pracy, szkoły, na zakupy i wyglądasz na właściciela klimatyzowanej limuzyny. W chłodne dni natomiast pedałujesz dla rozgrzewki. “Dwa w jednym”.
5. SZYBKA, PŁYNNA JAZDA. Kiedy w godzinach szczytu kierowcy samochodów tracą nerwy w korkach, e-bike wykorzystuje ścieżki rowerowe, których jest coraz więcej. Duży minus –“korkowicze”widząc nas przeżywają ogromne stresy!
6. EKOLOGIA. Najczystsze źródło energii. Nikt nam nie zarzuci, że przez nas zmienia się klimat na Ziemi.
7. BEZ BIUROKRACJI. Nie potrzebujemy prawa jazdy (obowiązują zasadu ruchu jak dla zwykłych rowerzystów), nie musimy rejestrować i obowiązkowo ubezpieczać e-roweru.
8. KONDYCJA. Badania przeprowadzone w Anglii wykazały, że korzystamy z elektrycznego roweru kilkukrotnie częściej niż przeciętny, konwencjonalny rowerzysta. Wspomagając silnik lekkim pedałowaniem, poprawiamy swoją kondycję. Ćwiczenia lekkie, ale częste są zdrowsze od tych forsownych, ale okazjonalnych.
9. LUZ NA PARKINGACH. Bez komentarza.
10. BEZPIECZEŃSTWO. Np. pokonując wzniesienie, jedziesz dużo szybciej od zwykłego rowerzysty. Automatycznie mniej samochodów wyprzedza Cię i maleje niebezpieczeństwo “kontaktu z blachą”. Nie jesteś tak zmęczony. abyś wyglądał jak jadący “wężykiem”opadający z sił rowerzysta. Jedzie Ci się miło i bezpiecznie.
11. PEWNOŚĆ SIEBIE
Jadąc nawet na daleką wycieczkę, jesteś spokojny, że jeśli nawet wyczerpie Ci się akumulator, będziesz miał dość sił, aby dopedałować do celu. Pełen komfort psychiczny!

Komentarze