Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rowerowy Szczecin podsumowuje rok

infobike
19.02.2010 00:59
0 Komentarzy

Rok 2009 za nami więc pora na podsumowanie działalności Stowarzyszenia za cały poprzedni rok. A działo się nim sporo…W roku 2009 Stowarzyszenie zrealizowało cele statutowe poprzez następujące akcje:
1) „ODKORKUJ MIASTO”- styczeń-wrzesień. Wsparcie na projekt jest udzielone przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych. Na przełomie marca i kwietnia 2009 zainstalowaliśmy 65 stojaków, głównie w centrum Szczecina. Do udziału w kampanii zaprosiliśmy urzędników i projektantów, którzy podczas konferencji w Urzędzie Miasta Szczecin, 22 kwietnia, zobaczyli osiągnięcia innych miast Polski. Uczestników konferencji było 67 osób. Efektem rzeczowym konferencji jest publikacja Miejska Infrastruktura Rowerowa. W dalszej części projektu został zorganizowany Wielki Przejazd Rowerowy (26 kwietnia, g. 12.00), który skupił ponad 450 osób na rowerach. Do akcji przyłączył się Teatr Współczesny, który rozlosował wśród uczestników bilety na sztukę „Rowerzyści”. W ostatnim etapie projektu wydaliśmy Poradnik Miejskiego Rowerzysty, który jest zbiorem porad dla rowerzystów jak poruszać się rowerem po mieście.
Więcej.
2) Interaktywna Rowerowa Mapa Szczecina –luty –wrzesień. W ramach projektu stworzyliśmy serwis internetowy społecznościowy, na którym znajdziemy niezbędne informacje o propozycjach wycieczek rowerowych jednodniowych i wielodniowych, ciekawych miejsc, których warto zobaczyć w regionie. Dostępny w języku polskim, angielskim i niemieckim (szkielet strony). Więcej.
3) Re’Cycling –uzdrawiające koła dla świata lipiec –październik. Projekt dofinansowany jest przez Wspólnoty Europejskie w ramach Programu Młodzież w działaniu. W projekcie brały udział grupy młodzieży z 4 krajów: Polski, Finlandii, Francji i Portugalii. Spotkaliśmy się w Polsce, w dniach 17-28 lipca 2009, aby promować ekologiczny sposób na życie, jazdę na recyclingowych rowerach. Podczas wymiany zorganizowaliśmy 4 Festyny Rowerowe w Żarnowie, Nowogardzie, Drawsku Pomorskim oraz Szczecinie, na których pokazaliśmy, że to co bezużyteczne może stać się użyteczne i nie każda niepotrzebna rzecz jest śmieciem. I że rower jest po prostu fajny na całym świecie. Po prostu 3xU= unikaj, używaj, utylizuj! Wydaliśmy publikację, w której są zawarte informacje o tym jak kupić używany rower, na co szczególnie zwrócić uwagę, jak załatać dętkę, wyczyścić łańcuch i wymienić linkę przerzutki. Do publikacji dołączona jest płyta z filmem, obrazującym idee Re’Cyclingu naszego spotkania. Więcej.
4) Rowerem bez Barier –lipiec –grudzień. W ramach projektu szukaliśmy wysokich krawężników, nierównej i zaniedbanej nawierzchni, złego oznakowania, ścieżek budowanych nie w tym miejscu co trzeba itp. W obszernym raporcie zostały przedstawione opisy wszystkich ulic, oraz główne wady istniejących dróg rowerowych, które wymagają szybkiej korekty. Raport jest dostępny w wersji elektronicznej na stronie Stowarzyszenia. Więcej.
INNE PROJEKTY ROWEROWEGO SZCZECINA
5) Masa Krytyczna –cały rok. Masa Krytyczna polega na organizowaniu spotkań maksymalnie licznej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem 'My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem’ i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na potrzebę budowania spójnej infrastruktury rowerowej. Zorganizowaliśmy 12 Mas Krytycznych, na które co miesiąc przyjeżdża średnio 200 osób. Wraz z bezpieczeństwem, które dzięki patrolom policji wzrosło, uczestników jest coraz więcej- i w miesiącach od kwietnia do października Masa Krytyczna cieszy się największą popularnością wśród mieszkańców Szczecina.
Zorganizowaliśmy masy tematyczne:
Masa Morsowa –luty –wszystkich uczestników zaprosiliśmy na niedzielną przejażdżkę z Morsami nad Jezioro Głębokie, oczywiście aby się wykąpać.
Masa dla Pasa –marzec – podpisywaliśmy petycję nawołującą do budowania pasów rowerowych na Obrońców Stalingradu,
Masa Afrykańska –maj–w związku z promowaniem dokonań polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, który przejechał rowerem Afrykę oraz otwarciem wystawy fotografii,
Masa Kulturalna (z Malowaniem logo Europejskiej Stolicy Kultury) –sierpień-
Masa Elegancka –wrzesień –na której promowaliśmy ideę Cycle Chic i dojazdu na rowerze do pracy i szkoły,
Masa Piesza –październik – aby zwrócić uwagę na brak spójności w budowaniu dróg rowerowych, informowaliśmy uczestników jak zostać rowerowym lobbystą, czyli jak wpływać na decyzje urzędników,
Masa Śmiechu –listopad –na której wybraliśmy 3 najlepsze hasła promujące rowerowy styl życia z dozą humoru,
Mikołajkowa Masa Krytyczna –grudzień –na tej masie większość uczestników ubrana jest w strój mikołaja.
Więcej.

6) WuZetki –Rowerowe Wycieczki Zorganizowane. Jest to idea spontanicznych wycieczek rowerowych, które proponują ochotnicy na forum stowarzyszenia. W 2009 zostało zorganizowanych ponad 40 WuZetek.
Więcej.

7) Zespół do spraw Komunikacji Rowerowej. 08 Marca 2005 staliśmy się członkami Zespołu do spraw Komunikacji Rowerowej, powołanego przez ówczesnego wiceprezydenta miasta Andrzeja Grabca. W roku 2009 odbyło się kilka spotkań zespołu, na których omawiane były m. In. Projekty: ul. Struga, Trasa Północna, Warcisława, Łączna, Obrońców Stalingradu itp…
Więcej.
8) Zmiana siedziby Stowarzyszenia. W grudniu 2008 roku rozpoczęto procedurę uzyskania lokalu przez Stowarzyszenie od Urzędu Miasta. ZBiLK zaproponował lokal przy ulicy Wyzwolenia 7 p. 32/33 (II p.). Od lutego jest to nasza oficjalna siedziba.

Komentarze