Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rowerowy projekt zmian PoRD już w Sejmie!

infobike
19.02.2010 00:55
0 Komentarzy

Jak informuje Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin –Polskie Prawo o Ruchu Drogowym ma szanse dorównać odpowiednikom Europejskim. Tak daleko rowerzyści w Polsce jeszcze nie dotarli. To jest sukces. Ale przed nami batalia w Sejmie. Zmiany w Prawie o Ruchu Drogowym wprowadzą wiele przywilejów dla rowerzystów pozwalając rozwijać się tej gałęzi transportu, ale także bardzo mocno poprawią nasze bezpieczeństwo na drogach. Zmiany otworzą także furtkę do aktualizacji kolejnych praw i rozporządzeń dotyczących rowerzystów. A zmieniać trzeba wiele, bo mało jest tak zaniedbanych spraw z Polsce, jak prawo dotyczące rowerzystów. Projekt zmian PoRD negocjowany był przez członków sieci Miasta dla Rowerów www.miastadlarowerow.pl. No cóż, przed nami jeszcze głosowanie posłów, ale takie wiadomości podnoszą na duchu. Wnioskodawców w pracach nad projektem ustawy reprezentować będzie pani poseł Ewa Wolak z Wrocławia. Link do Projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Najważniejsze rowerowe zmiany – w pigułce (za Bartłomiejem Knapikiem)
– Rower na ścieżce ma pierwszeństwo. Wraca przepis, którego likwidacja spowodowała poważne kłopoty dla rowerzystów. Skręcający samochód będzie musiał przepuścić jadących ścieżką rowerową równoległą do ulicy, którą poruszał się samochód.
– Środkiem pasa przed skrzyżowaniem. Chodzi o zapis, który pozwoli rowerzyście na jazdę środkiem ulicy przed skrzyżowaniem, na którym jest prawoskręt. Wszystko po to, by nie było sytuacji takich jak dziś, gdy auto wyprzedza rower z lewej strony, po czym gwałtownie skręca w prawo. A rowerzysta nie nadąża z hamowaniem i uderza w wóz.
– Legalne jest wyprzedzanie od prawej. Dopuszczone będzie wyprzedzanie przez rowery jednośladowe wolno jadących samochodów od prawej strony. Umożliwi to rowerzystom bezpieczniejsze ominięcie korka.
– Rowerami obok siebie. Nowe przepisy pozwalają na to, żeby jednoślady nie jechały gęsiego, ale obok siebie. Ale tylko w sytuacjach, w których nie utrudni to poruszania się innym. Dlatego np. w miastach będzie to niewskazane.
– Na małym rondzie rower jak samochód. Ta zmiana ma poprawić bezpieczeństwo kierowców jednośladów na jednopasmowych rondach. Na wąskich łukach niezwykle trudno jest bezpiecznie wyprzedzić rowerzystę, dlatego przepisy mają mu pozwalać wyjechać na środek jezdni, zamiast zmuszać go do trzymania się prawej strony. W efekcie nie będzie się go dało wyprzedzić, ale poprawi to bezpieczeństwo.
– Chodnikiem w trudnych warunkach. Jeżeli warunki pogodowe (silny wiatr, śnieg, gołoledź) zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty, będzie mógł on skorzystać z chodnika. Oczywiście z bezwzględnym zachowaniem pierwszeństwa dla pieszych.
– W miastach – śluza dla rowerów. Jest to specjalna strefa dla rowerzystów na wlocie skrzyżowania, oddzielona odpowiednim pasem, która ma zapewnić pierwszeństwo we wjeździe na samą krzyżówkę, co znacznie ułatwia lewoskręt dla cyklisty. Przepisy mają pozwolić na ich stosowanie w miastach.
– Rower elektryczny to również rower. Proponowana zmiana definicji dopuszcza wspomaganie elektryczne, zamontowane do tych jednośladów, po których wciąż prawnie traktuje się pojazd jako rower.
– Można już jeździć z przyczepkami. W tej chwili przepisy na to nie pozwalają, a mimo to rowerzyści i tak z przyczepkami jeżdżą. Przepisy mają to usankcjonować.
– Kolce już legalne. Zimą legalna będzie jazda na oponach rowerowych ze stalowymi kolcami.
Poniżej zamieszczamy listę 38 posłów, którzy podpisali się pod projektem rowerowych zmian w prawie o ruchu drogowym:
Andrzej Biernat – Sieradz,
Krzysztof Brejza – Bydgoszcz,
Roman Brodniak – Legnica,
Beata Bublewicz – Olsztyn,
Marek Cebula – Zielona Góra,
Grzegorz Dolniak – Sosnowiec,
Artur Dunin – Sieradz,
Jerzy Feliks Fedorowicz – Kraków,
Tomasz Głogowski – Gliwice,
Małgorzata Kidawa Błońska – Warszawa,
Józef Piotr Klim – Białystok,
Witold Kochan, Nowy Sącz,
Domicela Kopaczewska, Toruń,
Jerzy Kozdroń, Gdańsk,
Jan Kulas – Gdańsk,
Jan Kuriata – Koszalin,
Tomasz Lenz – Torun,
Janusz Mikulicz – Legnica,
Sławomir Neumann – Gdańsk,
Andrzej Nowakowski – Płock,
Danuta Olejniczak – Koszalin,
Teresa Piotrowska – Bydgoszcz,
Agnieszka Pomaska – Gdańsk,
Sławomir Preiss – Szczecin,
Ireneusz Raś – Kraków,
Andrzej Ryszka – Kraków,
Jan Rzymełka – Katowice,
Grzegorz Schetyna – Legnica,
Paweł Suski – Koszalin,
Michał Szczerba – Warszawa,
Cezary Tomczyk – Sieradz,
Krzysztof Tyszkiewicz – Warszawa,
Robert Węgrzyn – Opole,
Wojciech Wilk – Lublin,
Radosław Witkowski – Radom,
Norbert Wojnarowski – Legnica,
Ewa Wolak – Wrocław,
Renata Zaremba, Szczecin

Komentarze