Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rowerowy Białystok: czas na zmiany!

infobike
05.02.2010 18:22
0 Komentarzy

Publikujemy list Stowarzyszenia Rowerowy Białystok do prezydenta Białegostoku, w którym rowerzyści domagają się wprowadzanie funkcji oficera rowerowego oraz opracowanie standardów dla rowerowych tras w tym mieście. Apel jest efektem sondy na rowerowy bubel 2009 roku. Plebiscyt zorganizowało pod koniec ubiegłego roku Stowarzyszenie Rowerowy Białystok. Głosowanie odbyło się w internecie. Najwięcej głosów zdobył brak miejsc na drogi rowerowe w centrum. Drugą pozycję zajęła felerna ścieżka niedoróbka wzdłuż Nowowarszawskiej (osiedlowa ulica z ograniczeniem prędkości do 30 km na godz). Poniżej wspomniany list:
–„Szanowny Panie Prezydencie! Od początku Pańskiej kadencji obserwujemy działania podlegającego Panu Urzędu Miejskiego w Białymstoku na rzecz białostockich cyklistów. Pomimo wielu obietnic, z rowerowego punktu widzenia realizowana przez Pana polityka transportowa jest daleko niezadowalająca. To, czy miasto jest przyjazne rowerzystom nie mierzy się w kilometrach wybudowanych ścieżek, ale dostępnością miasta dla ruchu rowerowego i bezpieczeństwem rowerzystów.
Wobec powyższego domagamy się podjęcia konkretnych działań na rzecz stworzenia przyjaznego systemu transportowego na terenie Białegostoku. Zaznaczamy, że nie są to pomysły nowe ani niesprawdzone, ale poparte doświadczeniem wielu miast zachodnich oraz kilku polskich, gdzie udział rowerów w transporcie miejskim jest o wiele większy.
Domagamy się przyjęcia standardów projektowych infrastruktury rowerowej na terenie Białegostoku. Są one niezbędne do stworzenia sieci dróg dla rowerów, pasów rowerowych i stojaków przyjaznych rowerzystom, jak i zaprzestaniu marnotrawienia środków miejskich na rozwiązania urągające bezpieczeństwu białostockich cyklistów. Dokumenty określające standardy przyjęte przez m.in. Warszawę, Łódź, Kraków i Gdańsk są gotowe do przyjęcia i bezpośredniego stosowania na terenie naszego miasta.
Domagamy się powołania urzędu tzw. „oficera rowerowego”, czyli pełnomocnika prezydenta miasta odpowiedzialnego za koordynację prac nad rozwojem infrastruktury rowerowej oraz jej utrzymanie. Jest to konieczne do efektywnego wykorzystania środków przeznaczonych na inwestycje oraz przestrzegania zapisów określonych w standardach projektowych infrastruktury rowerowej.
Domagamy się wykonania badań potoków ruchu rowerowego oraz stworzenia koncepcji rozwoju sieci transportu rowerowego na terenie Białegostoku na podstawie ww. badań ruchu.
Domagamy się wydzielenia stałej kwoty w budżecie miejskim pozwalającej na sukcesywną realizację budowy sieci transportu rowerowego oraz stworzenia harmonogramu działań określającego realizację celów takich jak zwiększenie bezpieczeństwa ruchu rowerowego oraz wzrost udziału podróży na rowerach w Białymstoku.
W naszym przekonaniu spełnienie żądań zawartych w powyższych punktach zapewni znaczną poprawę jakości podróży rowerem po Białymstoku, jak i życia wszystkich mieszkańców dzięki naturalnym korzyściom wzrostu ruchu rowerowego, takim jak ograniczenie emisji hałasu, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, czy zwiększenia dostępności centrum miasta dla mieszkańców.
Z poważaniem – Karol Mocniak, Stowarzyszenie Rowerowy Białystok

Komentarze