Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rowerem…po kopalni

infobike
18.11.2020 12:30
0 Komentarzy

MonoBike – to prototyp podwieszanego roweru, dzięki któremu gónicy na dole kopalni będą mogli w łatwy sposób się przemieszczać. Czy trafi do kopalń? Czas pokaże.

Czy tak się będą przemieszczać śląscy górnicy podczas pracy? Podwieszany rower to pomysł należącego do Jastrzębskiej Spółki Węglowej Przedsiębiorstwa Budowy Szybów.  Nowy wynalazek do podziemnego transportu  zaskakuje górników, ale kto wie, może właśnie tak będą wkrótce przemieszczać się na dole. Prototyp właśnie przeszedł pierwsze podziemne testy. 

Rower dla górnika wymyślono w Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie a zaprojektowano w Dziale Projektów, Innowacji i Rozwoju PBSz.

Prototyp roweru podwieszanego to urządzenie do transportu jednej osoby, jego konstrukcja składa się z mechanizmu korbowego z pedałami, mechanizmu przekładni, siedzenia, ramy, hamulca, wieszaków wózka, rolek jezdnych, które napędzane siłą mechaniczną poruszają się po trasie podziemnej kolejki podwieszanej. Prototyp tego wynalazku został wykonany w hali konstrukcyjno-remontowej PBSz. – wyjaśniają w firmie.

Celem wynalazku było opracowanie konstrukcji takiego środka transportowego z własnym napędem dla kolejki podwieszonej, który będzie mógł być użyty poza zorganizowanym transportem zestawami kolejki podwieszonej, a przy tym będzie mobilny i bezpieczny– mówi Paweł Kamiński z PBSz.

Wzrastające długości wybiegu ścian spowodowały szukanie prostych metod transportu mechanicznego poza koleją kopalnianą.

O ile wydłużanie górniczych wyrobisk nie stanowi znacznego problemu w odniesieniu do transportu towarów masowych oraz dużej liczby załogi, o tyle powstaje problem transportu niewielkich gabarytowo ładunków, czy też pojedynczych osób, na znaczne odległości poza normalnymi przewozami pociągowymi. Rozwiązanie tego problemu ma znaczenie nie tylko ekonomiczne, ale również praktyczne w transporcie górniczym z wykorzystaniem kolejek podwieszonych.

Mamy już za sobą pierwsze próbne, pokazowe jazdy i prezentacje w kopalniach węgla kamiennego. Można powiedzieć, że wynalazek wywołał spory entuzjazm i zainteresowanie, jego prostota i przydatność być może sprawią, że znajdzie swoje użycie w rozległych wyrobiskach górniczych, gdzie ułatwi pracę pod ziemią – informują w PBSz.

źródło: DZ

Komentarze