Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gdańsk: Dojazd rowerem do szkoły ma być bezpieczny [FILM]

infobike
28.02.2019 09:30
0 Komentarzy

Poprawa bezpieczeństwa uczniów w drodze do i ze szkoły,zwłaszcza w jej najbliższym otoczeniu – taki jest cel pilotażowego projektu,który wystartował w Gdańsku.

W pilotażu uczestniczy 10 szkół. Jeszcze w tym roku mają byćw nich wprowadzone konkretne rozwiązania. O uruchomieniu pilotażowego projektu poinformowano wponiedziałek – 25 lutego – na konferencji prasowej, która odbyła się przed szkołą podstawowąnr 12.

Najpierw audyt

Pełniąca funkcję prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewiczpoinformowała, że „program ma przede wszystkim na celu poprawębezpieczeństwa dotarcia drogą pieszą i rowerową do gdańskich szkół”.Przypomniała, że projekt wpisuje się w strategię mobilności, wypracowaną wostatnim czasie podczas szerokich konsultacji społecznych. „Jako matka11-letniej dziewczynki bardzo bym chciała, żeby bezpiecznie docierała ona pieszolub rowerem do szkoły i wiem, że o tym marzy także wielu gdańskichrodziców” – powiedziała Dulkiewicz.

Dodała, że projekt zakłada przeprowadzenie przez grupęekspertów audytu, którego efektem ma być wypracowanie konkretnych zmiankoniecznych, by droga do i ze szkoły „była dla uczniów jak najbardziejbezpieczna”.

Ważne bezpieczeństwo

Obecny na konferencji wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelakwyjaśnił, że celem projektu jest „zero wypadków śmiertelnych z udziałempieszych i rowerzystów”. „Zaczynamy od najmłodszych” – powiedział,dodając, że projekt realizowany będzie pilotażowo w dziesięciu gdańskichszkołach o różnej wielkości i usytuowaniu. Ma być on prowadzony na podstawiedoświadczeń zebranych w wielu europejskich miastach, w tym we Włoszech,Austrii, Hiszpanii i w Rumunii.

Grzelak wyjaśnił, że projekt rozpocznie się od audytusprawdzającego m.in., w jaki sposób uczniowie docierają do swoich szkół idlaczego wybierają taki a nie inny sposób. Grzelak dodał, że audyt ma teżsprawdzić, „czy być może istnieją rozwiązania infrastrukturalne lub innegorodzaju, które możemy wdrożyć”. „Zależy nam przede wszystkim na tym,żeby dotarcie do szkoły było bezpieczne, po drugie – żeby było ono równieżaktywne mobilnie, to znaczy, żebyśmy nie podwozili naszych dzieci pod drzwiszkoły” – powiedział Grzelak.

Kolejne etapy

Jak wyjaśnił kierownik Referatu Mobilności Aktywnej UrzęduMiejskiego w Gdańsku Remigiusz Kitliński, w marcu w szkołach, które obejmiepilotaż, przeprowadzone zostaną ankiety wśród uczniów, rodziców i personeluszkolnego. Po przeprowadzeniu ankiet zaplanowano audyt terenowy.

„W ramach tego audytu zespół złożony m.in. zpracowników Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, strażymiejskiej, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku oraz urzędu miejskiegoprzeprowadzi ewidencję tego, co już mamy, i tego, co powinniśmy poprawić, żebybyło lepiej, żeby komfort docierania pieszego i rowerowego do tych wybranychplacówek szkolnych był lepszy” – powiedział Kitliński.

„W kolejnym kroku, na podstawie badań ankietowych iaudytu terenowego, powstanie raport, w którym będą zawarte rekomendacje” –powiedział Kitliński. Dodał, że w czerwcu mają być gotowe raporty z 10 szkółbiorących udział w pilotażu. „Jeszcze w tym roku będziemy chcieli wdrażaćw życie przyjęte w nich rekomendacje” – powiedział.

Jak wyjaśniono na konferencji, wśród rekomendacji mogą pojawić się np.propozycje zmian w dotyczących organizacji ruch drogowego, drobne udoskonalenia infrastrukturalne, ale teżnp. organizacyjne. Wśród przykładów pojawiły się m.in. utworzenie w okolicydanej szkoły ścieżek rowerowych czy specjalnych zatoczek dla rodziców, aletakże np. wprowadzenie porannych dyżurów rodziców, którzy pilnowalibybezpieczeństwa dzieci.

Pilotaż stanowi element realizacji „Planu zrównoważonejmobilności miejskiej”, przyjętego przez Radę Miasta Gdańska w 2018 r., iprojektu School Chance. (PAP)

Komentarze