Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czas na Bydgoszcz Rowerową

infobike
07.05.2010 22:01
0 Komentarzy

Od marca br. działa jedna z najmłodszych organizacji rowerowych w Polsce – Stowarzyszenie Bydgoszcz Rowerowa (www.rower.byd.pl) . Przedstawiamy manifest bydgoskich rowerzystów. –„Naszym celem jest, aby Bydgoszcz była miastem przyjaznym rowerzystom: posiadała dobry i bezpieczny, czytelnie oznakowany;zintegrowany z całym układem miasta system dróg i ścieżek;parkingów;stojaków i innych elementów infrastruktury rowerowej. Nasze miasto posiada unikalne walory krajobrazowe;rekreacyjne i komunikacyjne. Położone w dolinie Brdy;wśród wzgórz pradoliny Wisły;otoczone lasami stwarza atrakcyjne warunki rozwoju i wykorzystania całej sieci dróg i szlaków dla komunikacji i rekreacji rowerowej.
Chcemy by Bydgoszczanom dano szansę na to, by jeździli mniej samochodami, a więcej na rowerach. Nie tylko od święta, z okazji spektakularnych dni bez samochodu, ale przede wszystkim na co dzień. Do pracy, do szkoły, na zakupy.
Jazda rowerem sprzyja zdrowiu i sprawności;czystości środowiska i świadomości jego naturalnego piękna i wartości. Jest ekonomiczna, ekologiczna i demokratyczna – w najpełniejszym znaczeniu tych słów. Sprzyja komunikacji między ludźmi;życzliwemu i otwartemu nastawieniu na innych. Jazda rowerem pozwala odzyskiwać przestrzeń publiczną zawłaszczaną przez nadmierny rozwój motoryzacji.
Rower to urządzenie nie mające sobie równych w swej prostocie i sprawności. Wielokrotnie niższe koszty infrastruktury rowerowej i jej użytkowania;walory funkcjonalne, ekologiczne i zdrowotne oraz wzrost mobilności niezmotoryzowanych grup społecznych, powinny być wykorzystane dla tworzenia systemu zrównoważonego transportu w mieście i poprawy jakości życia jego mieszkańców. Wie już o tym cała cywilizowana Europa.
Komunikacja rowerowa w mieście powinna być traktowana priorytetowo, a nie stwem lub chwilową modą.
Chcemy aktywnej prorowerowej polityki w Mieście i regionie. Demokratyczne współrządzenie oznacza, że mamy wpływ na jej prowadzenie. Musi być ona inicjowana i kontrolowana przez nas – obywateli miasta i rowerzystów. Sprzeciwiamy się tworzeniu 'getta rowerowego’ czy budowie ścieżek rowerowych tam, gdzie nie jest to konieczne, lub mającej na celu rugowanie ruchu rowerowego z jezdni dla komfortu kierowców i polepszeniu statystyk w magistracie. Musimy zmienić myślenie społeczne o rowerze i jego miejskiej funkcji, ale w pierwszym rzędzie myślenie ludzi i instytucji odpowiedzialnych za obecny stan rzeczy i jego pożądana zmianę. Budujmy razem kulturę rowerową ! Przyłącz się do nas! Przecież masz rower!”

Komentarze