Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zakaz wnoszenia płynów do 2012 roku

infoair
12.10.2009 18:16
0 Komentarzy
Zakaz wnoszenia płynów na pokład samolotów, obowiązujący w UE od 2006 roku, pozostanie w mocy co najmniej do 2012 roku, ponieważ na razie nie ma alternatywy dla tego środka bezpieczeństwa. Tak wynika z informacji, do jakich dotarli dziennikarze.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że zapis o podtrzymaniu zakazu wnoszenia płynów na pokład samolotów do 2012 roku, znalazł się w stanowisku Komisji Europejskiej przygotowanym posiedzenie ministrów transportu ’27’ w Luksemburgu. Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie potwierdzają i nie zaprzeczają doniesieniom mediowym.
Zakaz wnoszenia płynów na pokład samolotów został wprowadzony w 2006 roku aby wyeliminować zagrożenie ataku terrorystycznego (wniesienie wybuchowych substancji w płynnej postaci). Pierwotnie zakaz przewożenia w bagażu podręcznym płynów, w tym niektórych kosmetyków i rodzajów żywności, miał obowiązywać do kwietnia przyszłego roku, kiedy miały być wprowadzone na lotniskach urządzenia do wykrywania ciekłych materiałów wybuchowych. Komisja Europejska jednynie informuje, że postęp przemysłu w opracowaniu wyposażenia zdolnego do skutecznej analizy płynów, z których można wyprodukować materiał wybuchowy, jest wolniejszy niż zakładano. Na brak wystarczająco zaawansowanej technologii wskazują doświadczenia Stanów Zjednoczonych, gdzie na 78 lotniskach zainstalowano 875 skanerów nowej generacji zdolnych do analizy prześwietlanych płynów. Okazuje się jednak, że zbyt często alarmują one obsługę w przypadku nieszkodliwych substancji.

Eksperci oceniają, że trzeba jeszcze rok-półtora na opracowanie lepszego oprogramowania, a kilku lat by możliwa była szybka, niezawodna i tania analiza zawartości butelek bez ich wyjmowania z toreb. By zachęcić do badań, KE proponuje stopniowe wycofywanie się z zakazu: wyposażenie dużych lotnisk w UE (10 mln pasażerów rocznie) w nowe urządzenia byłoby obowiązkowe od kwietnia 2012 roku, zaś pozostałych – dwa lata później. Jednocześnie od kwietnia przyszłego roku KE zamierza dopuścić wnoszenie na pokład perfum czy alkoholu zakupionego w sklepach wolnocłowych na lotniskach poza UE, w przypadku przesiadki na lotnisku unijnym;obecnie takie zakupy mogą być konfiskowane.

Komentarze