Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Walka o połączenia transatlantyckie

infoair
06.10.2009 10:36
0 Komentarzy
Umowę o „Otwartym niebie”liberalizującą rynek połączeń transatlantyckich pomiędzy Unią Europejską a USA podpisano w marcu 2008 roku. Na jej mocy każdy przewoźnik może wykonywać takie połączenia. To niezwykle łakomy kąsek dla linii lotniczych –takie loty cechują się bardzo dużą rentownością. Dlatego też wiele przewoźników chce wejść na ten rynek, a dotychczasowi operatorzy podejmują działania aby im to utrudnić. Czy nowa inicjatywa sojuszu Oneworld miała właśnie takie zadanie? Dziś trwa postępowanie Komisji Europejskiej wyjaśniające  tą sprawę.
Członkowie Sojusz Oneworld, który założyły trzy linie lotnicze: American Airlines, British Airways oraz Cathay Pacific, podjęli inicjatywę dotyczącą m.in. ujednolicenie cen oraz skoordynowania rozkładów lotów. Przewoźnicy chcieli tym samym poszerzyć wzajemną współpracę aby skuteczniej konkurować na rynku. Działania te mogą jednak zostać zablokowane przez Komisję Europejską, która obawiając się, że ich głównym celem jest ograniczenie konkurencji na transatlantyckich połączeniach, wysłała pisma do American Airlines, British Airways oraz Iberii. W korespondencji szczegółowo przedstawiono obawy dotyczące podjętych działań. Komosja Europejska potwierdziła, że w ramach rozpoczętego w kwietniu dochodzenia przedstawiła tym liniom listę zarzutów co do ich współpracy. Uznała, że porozumienia dotyczące koordynacji działań handlowych, marketingowych i działalności operacyjnej na najważniejszych szlakach między UE a Ameryką Północną wychodzą poza zwyczajną współpracę między tymi liniami jako członkami Oneworld.

Równolegle toczy się otwarte także w kwietniu postępowanie w sprawie analogicznego porozumienia w ramach sojuszu Star Alliance: między Lufthansą, liniami Continental, United oraz Air Canada. Pod lupą KE są także członkowie Skyteam: Air France/KLM i Delta/Northwest. Wynik tych dochodzeń jest wciąż nieznany.

Działania ujawnione i nagłośnione przez Komisję Europejską pokazują, że walka o najcenniejsze, transatlantyckie połączenia przybiera na sile. Czy urzędnikom uda się zachować konkurencję na tym rynku? Czy działania przewoźników skutecznie zablokują ten korzystny dla pasażera proces?

 

Komentarze