Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ULC: zamknięcie polskiej przestrzeni powietrznej dla Białorusi przedłużone do 15 czerwca

infoair
17.03.2022 11:00
0 Komentarzy
Urząd Lotnictwa Cywilnego przedłużył do 15 czerwca br. zakaz przelotu przez polską przestrzeń powietrzną i lądowań dla wszystkich przewoźników lotniczych z Białorusi. Przedłużenie zakazu wydano na mocy rozporządzenia Rady UE.

Jak poinformował ULC, na podstawie rozporządzenia Rady UE, wprowadzającego zakaz przelotów przez przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej i zakaz lądowania na lotniskach w UE dla wszystkich białoruskich przewoźników lotniczych, wydany został odpowiedni NOTAM przedłużający ten zakaz do 15 czerwca 2022 r. NOTAM to operacyjna informacja dla wszystkich użytkowników statków powietrznych i osób, które mają związek z lotnictwem.

Zakazu nie stosuje się do statków powietrznych, które otrzymały zgodę właściwych organów państw członkowskich na lądowanie, start lub przelot nad terytorium UE, oraz w przypadku lądowania awaryjnego lub przelotu awaryjnego.

27 maja 2021 r. w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów, wprowadzające zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną statków powietrznych użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Republiki Białorusi. Wcześniej, także w maju 2021 r. szefowie państw i rządów UE zdecydowali o nałożeniu sankcji na Białoruś, m.in. poprzez wprowadzenie zakazu przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE.

Powodem było zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku oraz zatrzymanie przez białoruskie władze lecącego nim opozycyjnego dziennikarza Ramana Pratasiewicza i jego partnerki Sofii Sapiegi. Władze Białorusi ścigały Pratasiewicza listem gończym.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”.(PAP)

Komentarze