Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

System kontroli czujność Finnair

infoair
29.06.2011 08:30
0 Komentarzy

Linie Finnair jako pierwsze na świecie stworzyły harmonogramy pracy załóg z wykorzystaniem funkcji zarządzania ryzykiem zmęczenia, zintegrowanej z pakietem Crew Management, opracowanej niedawno przez firmę Jeppesen.

Ten nowy system –opracowany metodą naukową oraz sprawdzony eksperymentalnie –został stworzony z pomocą modelu Boeing Alertness Model (BAM). Model ten ocenia poziom czujności pilota, tym samym dba o bezpieczeństwo podczas lotu oraz o dobre samopoczucie pilotów w pracy.

Dzięki ścisłej współpracy z Jeppesen, należącej do Boeing Flight Services, linie Finnair przeprowadziły badanie modelu oraz testy skuteczności tego narzędzia, również w ramach prób terenowych. Łącznie 34 pilotów Finnair zgłosiło się do udziału w projekcie, który trwał 400 dni. Wyniki badania zostały porównane z wynikami modelu czujności i okazało się, że są dobrze skorelowane, podjęto więc decyzję o wprowadzeniu modelu.

„Priorytetem linii Finnair jest bezpieczeństwo. Linie nieustannie pracują nad funkcjonalnymi rozwiązaniami zapewniającymi bezpieczeństwo oraz komfort załogi w pracy oraz podejmują aktywne działania w celu zmniejszenia potencjalnego zagrożenia. Dlatego od samego początku zależało nam, aby w projekcie uczestniczyła firma Jeppesen”–mówi Antti Aukia, wiceprezes Finnair ds. zarządzania bezpieczeństwem i jakością.

System BAM jest częścią Systemów Zarządzania Ryzykiem Zmęczenia (ang. Fatigue Risk Management Systems –FRMS), dzięki którym różnice czasu i ich konsekwencje, między innymi potencjalny spadek czujności, mogą zostać w szerszym zakresie uwzględnione podczas planowania harmonogramów pracy załóg. Model ten sygnalizuje na przykład, w ramach których dyżurów może wystąpić zbyt niski poziom czujności.

„To kamień milowy w działaniach Finnair dążących do poprawy komfortu pracy załóg. Do tej pory układanie harmonogramów pracy było bardzo subiektywne. Informacje gromadzone przez nowe narzędzie umożliwiają nam planowanie pracy w sposób naukowy”–wyjaśnia Aukia.

Linie Finnair są pierwszymi liniami lotniczymi, które wprowadzają taki system kontroli czujności w celu poprawy komfortu załogi w pracy dzięki modelowaniu struktury skomplikowanych harmonogramów pracy, jednocześnie biorąc pod uwagę kryteria bezpieczeństwa oraz zachowania wydajności.

W przyszłości system zarządzania zmęczeniem będzie obowiązkowy dla wszystkich linii lotniczych. Finnair planuje wdrożenie systemu w całości na jesieni.

Komentarze