Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Syntetyczne paliwo Airbusa

infoair
06.10.2009 12:49
0 Komentarzy
Airbus finalizuje działania zmierzające do akceptacji przez ASTM International, jedną z największych na świecie organizacji opracowujących normy, zastosowanie w lotnictwie komercyjnym w 50-procentach syntetycznego paliwa. Syntetyczne, płynne paliwo lotnicze może być produkowane z biomasy, gazu ziemnego lub węgla. Są to paliwa znane jako paliwa xTL.
„Przełom ten otwiera drogę ku mieszance xTL w 100-procentach syntetycznej, produkowanej całkowicie z biomasy, na przykład z wiórów tartacznych”–powiedział Christian Dumas, wiceprezes Airbusa ds. zrównoważonego rozwoju i wydajności ekologicznej. „Nowy rodzaj paliwa to duży krok ku ograniczeniu szkodliwego wpływu lotnictwa na środowisko naturalne. Nowy technologia stanowi istotne osiągnięcie w działaniach Airbusa, zmierzających do zastosowania w lotnictwie paliw alternatywnych”–dodał.
Program działań Airbusa na rzecz paliw alternatywnych szacuje, że ok. 30 procent paliwa lotniczego w 2030 roku mogłoby stanowić ekologiczne biopaliwo, jeśli w połowie przyszłego dziesięciolecia pojawi się alternatywny, wysokowydajny surowiec pochodzenia niespożywczego.
Istotny krok w kierunku wprowadzenia alternatywnych paliw osiągnięto 1 lutego 2008 r. Wtedy to po raz pierwszy w historii lotnictwa komercyjnego samolot cywilny –Airbus A380 zasilany silnikami Rolls Royce –odbył lot z wykorzystaniem mieszanki w 40-procentach syntetycznego paliwa, pochodzącego z gazu ziemnego, dostarczonego przez firmę Shell.
Airbus jest przekonany o słuszności rozszerzonej, międzynarodowej i międzybranżowej współpracy nad rozwojem ekologicznych paliw alternatywnych. Firma Airbus i jej partnerzy wykonali już ogromną pracę badawczą w tym zakresie. Airbus prowadzi badania razem z europejskimi partnerami (Calin, projekt „Alfa-Bird –paliwa alternatywne i biopaliwa dla samolotów”). W listopadzie 2007 r. Airbus, Qatar Airways, Qatar Petroleum, Qatar Fuels, Qatar Science &Technology Park, Rolls Royce oraz Shell International Petroleum Company Limited podpisały umowę o rozpoczęciu szczegółowych badań, którego celem jest określenie korzyści ekonomicznych i tych dla środowiska naturalnego, wynikających z wykorzystania w lotnictwie paliwa uzyskanego z gazu ziemnego.
ASTM International opublikowało nowe specyfikacje paliwowe (ASTM D7566) dla mieszanek paliwowych xTL uzyskanych w 50% w wyniku syntezy Fischera-Tropscha i zgodziło się na ich klasyfikację jako standardowego paliwa do silników odrzutowych (ASTM D1655). Specyfikacja zostanie formalnie włączona do przyjętych standardów do końca 2009 r. Oznacza to, że dowolne paliwo xTL zgodne ze specyfikacją dla paliw xTL może być wykorzystywane jako alternatywa dla benzyny i nie wymaga żadnych modyfikacji w samolocie, silnikach ani też infrastrukturze dostawczej.
 

Komentarze