Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sposób na zwiększenie efektywności warszawskich lotnisk

infoair
19.12.2023 13:12
0 Komentarzy

Przy dobrym zarządzaniu można zwiększyć przepustowość lotnisk Chopina i Modlinie. Dodatkowo, podkreślił konieczność znalezienia sposobu na uratowanie lotniska w Radomiu, powiedział poseł KO Maciej Lasek, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw CPK.

18 grudnia w Radiu Zet Maciej Lasek poseł KO, przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych w latach 2012-2016, pytany o to, czy jest typowany na następcę Marcina Horały w projekcie CPK i będzie pełnomocnikiem rządu do spraw tego portu lotniczego ujawnił, że jest po rozmowie z premierem w tej sprawie. „W momencie kiedy pan premier podejmie tę decyzję i podpisze powołanie, będziemy mogli o tym rozmawiać dalej” – odpowiedział. Dopytywany, kiedy to może nastąpić stwierdził: „uzbrójmy się w chwilę cierpliwości. Zapewne niedługo”

Jak mówił, jest za „urealnieniem takich inwestycji” jak CPK. Zaznaczył, że nie wierzy w termin uruchomienia CPK, czyli 2028 r. Ocenił, że bliższe są daty „2032, a może 2035 r.”

„Jeżeli mamy budować CPK, to zajmijmy się tym na zasadzie zrównoważonego myślenia. Czy nam są potrzebne kolejne drogi szybkiego ruchu? Jeżeli budujemy te drogi i jednocześnie wzdłuż tego budujemy kolej, to gdzie się człowiek przesiądzie? Na kolej, czy na drogę? Tych problemów jest dużo i dlatego chcemy najpierw dokonać poważnej analizy. Myślę, że potrwa to parę miesięcy. To nie jest długi czas” – zaznaczył Maciej Lasek.

Przyszłość lotnisk w Modlinie i OKĘCIE

W jego ocenie, przy pewnych działaniach, można zwiększyć przepustowość lotniska Chopina i lotniska w Modlinie do nawet 30 mln pasażerów. „Przy dobrym zarządzaniu jesteśmy w stanie osiągnąć, z duoportu nawet pod 40 mln pasażerów – czyli Okęcie i rozbudowany Modlin i dokończona modernizacja lotniska Chopina” – dodał.

Jak podał, przepustowość Okęcia to 22 mln pasażerów. „Jeżeli zostanie przeprowadzona modernizacja, to 27-28 mln pasażerów. Modlin jest sztucznie hamowany od wielu lat” – stwierdził Lasek. Jego zdaniem, lotnisko w Modlinie ma potencjał „na 10 mln pasażerów, a nawet więcej”.

„Jestem też za tym, żeby próbować ratować Radom (lotnisko w Radomiu – PAP)” – dodał. „Zróbmy(…), coś żeby to lotnisko uratować. Nawet na dalekim horyzoncie nie widać rentowności dla tego lotniska. Trzeba na niego też znaleźć sposób” – powiedział Lasek.

„Wyobraźmy sobie, że mamy jedno lotnisko centralne – póki co nie przesądzam, czy i kiedy będzie budowane lotnisko – które ma go zastąpić, ale na rozsądnych podstawach i na rozsądnych zasadach; mamy Chopina, które możemy wykorzystać bardziej bez strat dla mieszkańców okolicy, a jednocześnie świetnie skomunikowane, mamy Modlin” – mówił.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów ma być wybudowany Port Lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które mają umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. (PAP)

Zakładano, że pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 r. Plan Generalny CPK zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany.

Lotnisko Chopina

Komentarze