Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rozmowy dotyczące dopuszczenia Madrytu do zarządzania lotniskiem w Gibraltarze wstrzymane

infoair
02.07.2023 12:31
0 Komentarzy

Hiszpańskie media informują, że rozmowy dotyczące dopuszczenia Hiszpanii do zarządzania lotniskiem w Gibraltarze, brytyjskim terytorium zamorskim na południu Półwyspu Iberyjskiego, zostały wstrzymane. Donoszą, że impas w negocjacjach jest wynikiem działań rządu w Londynie.

Dziennik “El Debate”, opisując przerwanie negocjacji i odrzucenie przez Brytyjczyków możliwości dopuszczenia rządu w Madrycie do zarządzania lotniskiem w Gibraltarze, zauważa, że Wielka Brytania nie spieszy się z rozwiązaniem tej kwestii przed wyznaczonymi na 23 lipca br. wyborami parlamentarnymi w Hiszpanii.

Według gazety Londyn nie chce prowadzić negocjacji, obawiając się, że po 23 lipca dojdzie do powstania nowego rządu w Hiszpanii, opartego o koalicję centroprawicowej Partii Ludowej (PP) i prawicowo-populistycznej Vox.

Z kolei madrycki dziennik “La Razon” odnotowuje krytyczne uwagi gubernatora Gibraltaru Davida Steela, który zarzucił władzom Hiszpanii próbę wymuszenia na Brytyjczykach współzarządzania lotniskiem w tym regionie.

Dodał on, że działania hiszpańskich władz są sprzeczne z ustaleniami z umowy, którą Madryt i Londyn parafowały w ostatnim dniu 2020 r.

Steel twierdzi, że dokument ten nie koncentrował się na kwestiach, dotyczących podporządkowania portu lotniczego w Gibraltarze hiszpańskiej jurysdykcji.

31 grudnia 2020 r. ówczesna szefowa hiszpańskiej dyplomacji Arancha Gonzalez Laya ogłosiła, że gabinet Pedra Sancheza wypracował szereg porozumień z Wielką Brytanią w sprawie Gibraltaru. Wyjaśniła, że gwarantują one m.in. możliwość swobodnego przepływu pracowników pomiędzy Hiszpanią a Gibraltarem, a także kwestie dotyczące handlu, ochrony klimatu, bezpieczeństwa, ceł i transportu.

Gonzalez Laya zapowiedziała wówczas, że kolejne kwestie wynikające z hiszpańsko-brytyjskich umów w sprawie Gibraltaru będą sukcesywnie dopinane i ujawniane opinii publicznej. Podkreśliła, że roszczenia Hiszpanii w stosunku do Gibraltaru “są niezbywalne”.

Pomimo parafowania umów w okolicach Gibraltaru dochodzi do incydentów pomiędzy jednostkami pływającymi Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, w tym okrętami marynarek wojennych obu państw.

Problem Gibraltaru był jednym z kluczowych tematów dla Hiszpanii podczas negocjacji umowy Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie brexitu. Terytorium to pozostaje pod jurysdykcją brytyjską od 1713 r.

fot. Gibraltar International Airport

Komentarze