Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rentownych jedynie pięć regionalnych portów lotniczych

infoair
05.04.2017 10:28
0 Komentarzy

Według danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych tylko pięć spośród 14 regionalnych portów lotniczych w Polsce jest rentownych. Są to: Modlin, Kraków, Poznań, Katowice-Pyrzowice oraz Gdańsk.

ZRPL ocenia, że rentowne są te lotniska, które rocznie odprawiają ponad 1,5 mln pasażerów. Według prezesa Związku Artura Tomasika, pozostałe regionalne porty lotnicze mają trwale złą sytuację. Władze regionalne muszą sobie odpowiedzieć, czy zgadzają się trwale dopłacać do portów lotniczych – podkreślił we wtorek Tomasik.

Tymczasem np. w Białymstoku samorządowcy nieustannie wracają do pomysłu budowy regionalnego lotniska. Kilka tygodni temu na Podlasiu odbyło się referendum ws. budowy lotniska. Z powodu zbyt niskiej frekwencji (12,96 proc.) było ono formalnie nieważne, ale prawie wszyscy głosujący byli za budową. Także w Kielcach myśli się o uruchomieniu regionalnego portu lotniczego.

Z programu rozwoju sieci lotnisk w Polsce wynika, że przy rozwijaniu infrastruktury lotniskowej w kraju należy przede wszystkim wykorzystać już istniejące zasoby, poprzez modernizację i rozbudowę lotnisk istniejących. W perspektywie finansowej 2014-2020 Unia Europejska nie planuje dofinansowywania budowy lotnisk, a pieniądze przeznaczane są jedynie na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo i standard w ośmiu największych portach lotniczych w Polsce.

Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego, do 2030 r. polskie porty będą rocznie obsługiwać o 5-6 proc. więcej pasażerów. W sumie w 2030 roku odprawią ok. 60 mln pasażerów.

Komentarze