Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Redukcja gazów cieplarnianych w lotnictwie

infoair
03.11.2009 15:10
0 Komentarzy
Unia Europejska zaproponuje 10 proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych z sektora lotniczego przed 2020 rokiem w stosunku do 2005 r. podczas 15 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) –COP 15, która odbędzie się w Kopenhadze w dniach 7-18 grudnia 2009 r. Takie stanowisko przyjęli w ubiegłym tygodniu Ministrowie Środowiska UE na posiedzeniu w Luksemburgu.
Bardziej ostrożną deklarację na COP 15 sformułowała Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) na specjalnym posiedzeniu wysokiego szczebla, które odbyło się w dniach 7-9 października br. w Montrealu. Państwa zobowiązały się do współpracy na forum ICAO w celu uzyskania oszczędności zużycia paliw w skali globalnej średnio o 2 proc. rocznie w średnim (2020) i długim (2050) horyzoncie czasowym, a także kontynuowania prac nad możliwościami ustalania celów polegających na uzyskaniu większej skali redukcji emisji gazów cieplarnianych. O generalnym kształcie stanowiska ICAO, bez określenia pułapów emisji i wielkości redukcji, przesądziły kraje rozwijające się, unikające wiążących deklaracji w okresie poprzedzającym negocjacje w Kopenhadze.
Deklaracja ICAO na COP 15 odnośnie planów zmniejszania emisji zakłada niższą wielkość zobowiązań niż propozycja IATA, organizacji reprezentującej linie lotnicze z całego świata. IATA zadeklarowała uniezależnienie wzrostu sektora od emisji dwutlenku węgla od 2020 roku oraz 50 proc. redukcję absolutną emisji dwutlenku węgla przed 2050 r., w odniesieniu do poziomów z roku 2005.
Niezależnie od wyników negocjacji w Kopenhadze oczekuje się, że Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego otrzyma od COP 15 mandat na prowadzenie dalszych działań w ramach sektorowego programu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Program taki, po raz pierwszy obejmie międzynarodowy transport lotniczy, który nie został uwzględniony w Protokole z Kioto ani innym analogicznym porozumieniu o zasięgu globalnym.

Komentarze