Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Prognoza ULC na 2040r: 96 pasażerów na polskich lotniskach

infoair
11.09.2023 16:44
0 Komentarzy

Polskie lotniska obsłużą 96 milionów pasażerów w wariancie bazowym w 2040, jest to optymistyczna prognoza prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

11 września prezes ULC Piotr Samson, zaprezentował na konferencji prasowej prognozę ruchu lotniczego na lata 2022-2040. Powstała ona na zlecenie ULC przy współpracy z profesorami Uniwersytetu Gdańskiego. Prognoza obejmuje projekcję liczby pasażerów i operacji pasażerskich oraz ilości przewożonych towarów dla Polski na lata 2022-2040. Przygotowano ją w trzech wariantach: bazowym (podstawowym), wysokim (optymistycznym) i niskim (pesymistycznym).

Podczas przygotowywania prognozy uwzględniono między innymi statystyki z lat ubiegłych oraz sytuację gospodarczą Polski i innych krajów UE, włączając prognozy dotyczące PKB. Analizowano również przepustowość polskich portów lotniczych i związki pomiędzy rozwojem regionów a wzrostem ruchu lotniczego. Dodatkowo, brano pod uwagę plany otwarcia Centralnego Portu Komunikacyjnego w 2028 roku.

Jak mówił szef ULC, mimo iż ruch lotniczy w Polsce nadal jest w fazie odbudowy po epidemii COVID-19, która spowodowała największy w historii kryzys przewozów lotniczych, prognoza ruchu lotniczego dla Polski jest optymistyczna.

„W 2025 roku przewidywane jest obsłużenie 54,5 mln pasażerów, w 2030 – 69,6 mln, w 2035 – 85,1 mln, a w roku 2040 – 96,4 mln, zgodnie z wariantem bazowym. To wskazuje na bardzo duży potencjał polskiego rynku transportu lotniczego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów. Podobnie, według prognozy, będzie rosnąć liczba realizowanych operacji, jak również ilość przewożonych towarów i poczty” – powiedział Piotr Samson.

Jak dodał, według przewidywań ekspertów z Uniwersytetu Gdańskiego, w bieżącym roku liczba pasażerów będzie na podobnym lub wyższym poziomie niż w 2019 roku. „Zgodnie z przedstawioną prognozą, w tym roku w polskich portach lotniczych może zostać obsłużonych 48,1 mln pasażerów (wariant bazowy) lub nawet do 58,1 mln pasażerów (wariant optymistyczny)” – wskazał.

„Eksperci przewidują też dynamiczny rozwój polskich portów lotniczych (zarówno CPK, jak i portów regionalnych) uwarunkowany dalszymi inwestycjami, które zapewnią im odpowiednią przepustowość umożliwiającą obsługę rosnącego ruchu lotniczego” – podkreśla ULC.

Prezes ULC przedstawił również prognozę Eurocontrol na lata 2023-2029, która wskazuje, że liczba przelotów nad terytorium Polski może nie powrócić do stanu z 2019 r. przed rokiem 2029, co może mieć wpływ na podniesienie wysokości opłat nawigacyjnych w zakresie przelotów nad Polską.

„Rezultat tego może być taki, że niestety, dla linii lotniczych koszty przelotów nad Polską będą wyższe” – ocenił Samson.

Urząd Lotnictwa Cywilnego sprawuje nadzór nad lotnictwem cywilnym. (PAP)

fot. Urząd Lotnictwa Cywilnego

Komentarze