Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Polska: Przyszłość transportu lotniczego

infoair
14.09.2011 09:00
0 Komentarzy

W czasie Forum Ekonomicznego 2011 w Krynicy jednym z wydarzeń był panel zatytułowany „Przyszłość transportu lotniczego”. Gościem specjalnym panelu był Pan Cezary Grabarczyk, Minister Infrastruktury.

W dyskusji udział wzięli następujący paneliści:
– Dagmar Grossmann, Założyciel, Central Europe Private Aviation(CEPA), Czechy
– Michał Marzec, Dyrektor Naczelny, Porty Lotnicze, Polska
– Krzysztof Michalski, Prezes, Agencja Mienia Wojskowego (AMW), Polska
– Ross Mitchell, Dyrektor ds. Sprzedaży, BOMBARDIER INC., Wielka Brytania
– Jan Pamuła, Prezes Zarządu, Kraków Airport, Polska
– Oliver Stone, Dyrektor Operacyjny, Colibri Aircraft Ltd., Wielka Brytania

Moderatorem panelu był Pan Krzysztof Banaszek, Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, który przedstawił aktualne informacje o ruchu lotniczym w Polsce oraz średnio i długoterminowe prognozy Eurocontrol dotyczące rozwoju tego rynku do roku 2025. Prezentacja przygotowana na panel w załączeniu.

W czasie panelu dyskutowane były następujące zagadnienia:
– Konkurencyjność transportu lotniczego na krótkie i średnie odległości a rozwój sieci kolei dużych prędkości w Europie.
– Problematyka rozwoju towarowych połączeń intermodalnych (cargo) z polskich portów lotniczych z siecią transportową Polski i Europy.
– Regionalny wymiar działalności portów lotniczych, czyli transport lotniczy pasażerski i cargo jako czynnik integralności regionów.
– Liberalizacja rynku transportu lotniczego w Europie –Idea Otwartego Nieba.
– Jednolita Europejska Przestrzeni Powietrzna.

Podsumowaniem dyskusji paneli stów były następujące wnioski:
– Potrzeba większej deregulacji polskiego rynku lotniczego w szczególności w odniesieniu do nowych rodzajów usług lotniczych takich jak Business Aviation.
– W najbliższych latach trwał będzie rozwój portów regionalnych oraz oczekiwane jest zwiększenie oferty połączeń do hub-ów z portów regionalnych.
– Wskazana jest racjonalizacja w zakresie tworzenia lotnisk regionalnych na bazie gruntów przekazywanych z AMW i dopasowanie ich wielkości oraz rodzaju oferowanych usług do istniejącej sieci lotnisk w Polsce.
– Zmniejszenie barier wejścia na polski rynek usług lotniczych oraz certyfikacji samolotów –obecnie postrzeganych jako bariera wejścia na rynek i blokada jego rozwoju.
– Rozwój transportu lotniczego będzie w nieznacznym stopniu ograniczony przez rozwój kolei dużych prędkości w Polsce, choć zjawisko to można określić jako „szorstką przyjaźń”z uwagi na zarówno kompatybilność jak i konkurencyjność oferty. Przykład połączenia Paryż –Nicea, jako jednego z połączeń wewnątrz Francji użytkującej od lat TGV, wskazuje na kompatybilność oferty kolei i lotnictwa.
– Na wzrost rynku cargo w Polsce wpłynie rosnące znaczenie firm kurierskich oraz powiększanie ich oferty realizowanej z wykorzystaniem transportu lotniczego.

Duże zainteresowanie panelem oraz rozwój rynku usług lotniczych a także poszerzający się zakres zagadnień jakie poruszane są w trakcie Forum w Krynicy sprawia, że zdaniem uczestników panelu w przyszłym roku zasadne jest oddzielne omówienie zagadnień operacyjnych i ruchowych, zwłaszcza po EURO 2012 oraz w ramach niezależnego panelu omówienie zagadnień otwarcia rynku lotniczego, deregulacji a także finansowania lotnictwa, w tym pomocy publicznej.

Komentarze