Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pierwsze samoloty z Lotniska Radom odlecą na wiosnę 2023 roku

infoair
31.03.2022 11:00
0 Komentarzy
Postępują prace przy budowie lotniska w Radomiu. Gotowa jest droga startowa, drogi kołowania i płyty postojowe, a w terminalu trwają ostatnie prace wykończeniowe – poinformowało w środę Przedsiębiorstwo Państwowe Poty Lotnicze PPL. Pierwsze samoloty odlecą wiosną 2023 r. – dodało.

Jak podano w komunikacie prasowym, we wtorek plac budowy odwiedzili wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł i jego zastępca Artur Standowicz. Przedstawiciele urzędu wojewódzkiego zapoznali się z aktualnym stanem zaawansowania inwestycji, obejrzeli pomieszczenia terminalu, m.in. hale przylotów i odlotów oraz sortownię, gdzie trwa instalacja specjalistycznych urządzeń do obsługi bagażu pasażerów.

Według PPL, pierwsze loty z lotniska w Radomiu odbędą się wiosną przyszłego roku. Gotowe są już droga startowa, drogi kołowania oraz płyty postojowe. W budynku terminala trwają ostatnie prace wykończeniowe.

Zdaniem cytowanego w komunikacie wojewody Radziwiłła, lotnisko w Radomiu przyczyni się do rozwoju regionalnego i zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej Radomia, odciąży ruch lotniczy na pozostałych lotniskach.

Nowy port lotniczy w Radomiu ułatwi podróżowanie mieszkańcom południowego Mazowsza. Jest to jedno z działań wpisujących się w politykę zrównoważonego rozwoju, które realizuje rząd – zauważył Radziwiłł.

Dodał, że dzięki lotnisku powstanie też wiele miejsc pracy; prowadzony jest już nabór pierwszych pracowników.

Wiceprezes PPL Paweł Siennicki zaznaczył, że lotnisko w Radomiu będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce, które zapewni pasażerom wygodną i sprawną obsługę.

Naszą ambicją jest, aby z lotniska z Radomia podróżowało się wygodnie i w atrakcyjnych cenach. Nasz port będzie nie tylko punktem startu wakacyjnych podróży, ale także miejscem spędzania wolnego czasu – podkreślił Siennicki.

W terminalu znajdzie się m.in. strefa rozrywkowo-edukacyjna, dzięki której port ma stać się także największą lokalną atrakcją. Przewidziane są też liczne udogodnienia dla rodzin z dziećmi.

Wiceprezes podziękował też wojewodzie za wsparcie i zakup sprzętu koniecznego do zapewnienia bezpieczeństwa lotniska, takiego jak np. bramki radiometryczne czy spektrometr.

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi i Berlina. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupił PPL.

Lotnisko w Radomiu ma być portem komplementarnym dla Okęcia, ponieważ – jak twierdzi PPL – przepustowość warszawskiego portu jest na wyczerpaniu. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze podpisało w listopadzie ub. roku list intencyjny z biurem podróży Coral Travel, które w przyszłości ma oferować wyloty z Radomia. (PAP)

Komentarze