Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pierwsze lotniskowe miasto w Polsce – przy CPK

infoair
27.04.2018 15:00
0 Komentarzy

W pobliżu Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie miasto „Airport City”. Nie wykluczone, że będzie ono liczyć kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, nie wykluczone, że około 50 tys. – poinformował w piątek, 27 kwietnia,  dziennikarzy pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild.

-„To czego najbardziej brakowało przy rozwoju miast to pewnego planowania i już na samym początku identyfikacji potrzeb. Teraz chcielibyśmy postąpić inaczej. Naszym celem jest najpierw identyfikacja potrzeb i to wymaga kontaktu ze wszystkimi ministrami działowymi, jednostkami samorządu terytorialnego, abyśmy usłyszeli, abyśmy zdiagnozowali, czy w mieście potrzebny jest szpital czy klinika, komisariat czy posterunek” – powiedział Wild.

-„Tego rodzaju kwestii nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć za biurkiem. Tego rodzaju informacje możemy dostać dopiero od osób, które siedzą i realizują misję publiczną, która rozciąga się od zapewnienia nauczania poprzez zapewnienie obronności i bezpieczeństwa. W tym zakresie planowanie, o którym mówimy zapewnia maksymalnie szeroką identyfikacją potrzeb. To jest nasza praca domowa, którą będziemy chcieli przeprowadzić jeszcze w tym roku” – dodał.

Wild nie wykluczył, że samo miasto może liczyć kilkadziesiąt, około 50 tys. mieszkańców. Pełnomocnik poinformował, że plan zakłada, aby mieszkańcom „Airport City” dojazd do CPK zajmował tradycyjnymi środkami komunikacji około 30 minut.

Zakłada się, że samo lotnisko, które powstanie w ramach CPK spowoduje, że powstanie bezpośrednio 37 tys. nowych miejsc pracy, a pośrednio nawet 150 tys. miejsc pracy.

Nowy międzykontynentalny port lotniczy ma powstać niedaleko jednej z głównych tras wylotowych ze stolicy – przy autostradzie A2 i w pobliżu jednej z ważniejszych i bardziej uczęszczanych tras kolejowych łączących Warszawę i Łódź – w Stanisławowie, w gminie Baranów, niedaleko Grodziska Mazowieckiego. Lotnisko będzie oddalone od stolicy o ok. 40 kilometrów.

Port lotniczy ma być jednym z największych lotnisk w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, czyli do końca 2027 r.(PAP)

Głównym wrogiem – brak determinacji

„Podstawowym ryzykiem jaki identyfikuję dla terminowej realizacji projektu CPK jest brak determinacji. To jest podstawowe ryzyko. Oczywiście są ryzyka branżowe takie jak załamanie na rynku lotniczym. (…) To są problemy związane z impulsem inflacyjnym, jaki równoległe prowadzenie tylu prac będzie powodowało, zarówno jeśli chodzi o ceny materiałów budowlanych jak i wynagrodzenia pracowników” – powiedział Wild.

„Od nas samych, od osób, które będą odpowiedzialne za ten projekt, od ich determinacji zależy, czy ten projekt się powiedzie” – dodał.

Pełnomocnik przyznał, że termin realizacji portu, czyli rok 2027, jest ambitny. „Jest to jednak termin jak najbardziej realny, który wymaga determinacji” – powiedział.

Komentarze