Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Odbić samolot

infoair
26.10.2009 14:45
0 Komentarzy
Wydarzenia z 11 września 2001 roku oraz zamachy w Madrycie i Londynie uzmysłowiły nam wszystkim, jakim wyzwaniem dla państw, organizacji międzynarodowych i obywateli jest skuteczne przeciwstawienie się zagrożeniom związanym z terroryzmem.
W ocenie specjalistów, Polska nie jest pierwszoplanowym celem dla organizacji ekstremistycznych. Mimo to – z uwagi na powagę zagadnienia i nieprzewidywalność działań zamachowców – nie można wykluczyć ataku na terytorium RP. Musimy liczyć się z możliwością wrogich działań w związku z udziałem w kampanii antyterrorystycznej oraz operacjach NATO, UE czy podczas organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest ustawowo zobowiązana do rozpoznawania zagrożeń terrorystycznych i zapobiegania aktom terroru. Pozyskiwanie i analizowanie informacji pozwala na ocenę źródeł i skali zjawiska, wytypowanie grup potencjalnych zamachowców, rozpoznanie ich planów i zaplecza logistycznego. Walka z terroryzmem wymaga ścisłej współpracy z innymi służbami i instytucjami państwowymi oraz organizacjami międzynarodowymi. Skuteczną koordynację działań podejmowanych przez jednostki odpowiedzialne za ochronę antyterrorystyczną Polski ma zapewnić powołane w ramach ABW Centrum Antyterrorystyczne.
W dniach 21 –23 października 2009 roku na terenie Ukrainy odbywają się ćwiczenia antyterrorystyczne, w których biorą udział również przedstawiciele polskich służb i instytucji, w tym: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Policji, Ministerstwa Obrony Narodowej, Żandarmerii Wojskowej, Ministerstwa Infrastruktury, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jest to jeden z elementów przygotowania zabezpieczenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.
Na czas trwania ćwiczeń uruchomiono stałe łącze audio-video z ukraińskim centrum antyterrorystycznym. W dn. 22 października 2009 r. odbyła się wideokonferencja pomiędzy Centrum Antyterrorystycznym ABW a ukraińskim Anti-Terrorist Center (ATC), w której uczestniczyli: Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko oraz – po stronie polskiej – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Miller wraz z Podsekretarzem Stanu w MSWiA Adamem Rapackim i Zastępca Szefa ABW Paweł Białek.
Zrealizowany scenariusz ćwiczeń zakładał m.in. przeprowadzenie akcji uwolnienia zakładników porwanego samolotu. Uczestniczyli w niej także funkcjonariusze grupy antyterrorystycznej ABW.
Przeprowadzone testy pozwoliły na sprawdzenie skuteczności przeciwdziałania zagrożeniu terrorystycznemu bezpośrednio na miejscu zdarzenia, jak również na poziomie współpracy międzynarodowej. Wypróbowano w praktyce nowoczesne środki wymiany informacji oraz procedury współdziałania krajowych koordynatorów ochrony antyterrorystycznej CAT i ATC.
Ćwiczenia odbywają się na podstawie Wspólnej Deklaracji Szefów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztofa Bondaryka i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Walentyna Naliwajczenki, podpisanej 2 września tego roku we Lwowie. Dotyczyła ona współdziałania przy rozpoznawaniu, przeciwdziałaniu, zapobieganiu i zwalczaniu m. in. przestępczości zorganizowanej, przestępstw terroryzmu, nielegalnego obrotu bronią masowego rażenia i środkami jej przenoszenia oraz innych przestępstw i zagrożeń godzących w bezpieczeństwo obu Państw.

Komentarze