Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Lotnisko Chopina i LS Airport Services w projekcie wodorowym Orlenu

infoair
19.08.2024 10:30
0 Komentarzy

Orlen, wraz z konsorcjum 17 międzynarodowych partnerów, uzyskał prawie 9 milionów euro z unijnego programu Clean Hydrogen Partnership na realizację projektu HySPARK.

Jest to pierwsze takie dofinansowanie przyznane w Polsce na rozwój technologii wodorowych, które mają zrewolucjonizować transport publiczny (o czym pisaliśmy wcześniej), a także logistykę na lotnisku Chopina w Warszawie.

Spis treści:

  1. Kto może korzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską w Poznaniu w ramach porozumienia między MTP a ZTM Poznań?
  2. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z darmowych przejazdów podczas wybranych imprez targowych?
  3. Kiedy rozpoczyna się i kończy okres obowiązywania porozumienia o darmowych przejazdach dla uczestników targów?
Manuport zaprezentował samochód ciężarowy 4 × 4 Yard Truck, który firma Atena przekształciła w pojazd napędzany wodorem / fot. Atena

lotniskowa część

W ramach projektu HySPARK, innowacyjne pojazdy wodorowe zostaną przetestowane na potrzeby lotniska Chopina oraz stołecznej komunikacji miejskiej. W szczególności, lotnisko Chopina odegra kluczową rolę w demonstracji i testowaniu nowych technologii wodorowych.

Stacja tankowania wodoru zlokalizowana przy lotnisku zostanie uruchomiona w 2026 roku, wspierana przez dofinansowanie z europejskiego programu CEF Transport AFIF Clean Cities faza II.

LS Airport Services, jedna z firm uczestniczących w projekcie, będzie odpowiedzialna za użytkowanie wózków obsługi naziemnej zasilanych wodorem, które zostaną dostarczone przez włoską firmę ATENA. Testy te będą kluczowe dla oceny efektywności wodoru jako paliwa w operacjach lotniskowych, co może otworzyć drogę do szerszego wykorzystania tej technologii w innych portach lotniczych w Europie.

Atena pokazała na ostatnich włoskich targach GIS, samochód ciężarowy, który został przekształcony w pojazd napędzany wodorem, przeznaczony do obsługi logistycznej lotnisk.

plus autobusy

W ramach projektu, firma ARTHUR BUS dostarczy autobusy napędzane wodorem, które będą obsługiwane przez Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie, natomiast wózki i ciągniki wodorowe dostarczy firma Quantron. Paliwo wodorowe będzie pochodzić z hubu Orlenu we Włocławku, który zostanie połączony z nowo powstającą stacją tankowania przy lotnisku Chopina.

Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych w Orlenie, podkreślił, że „wodór to bezpieczne, alternatywne źródło energii i jeden z filarów transformacji, który bez wątpienia odegra istotną rolę w transporcie”.

HySPARK dla Mazowsza i Europy

Projekt HySPARK zakłada szeroką współpracę międzynarodową, obejmującą 17 partnerów z Polski, Niemiec, Włoch, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Orlen, jako koordynator projektu, będzie odpowiedzialny za jego realizację biznesową, podczas gdy Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy (IEN-PIB) poprowadzi działania administracyjne oraz badawczo-rozwojowe.

Projekt powstał w ramach działalności Klastra Mazowieckiej Doliny Wodorowej, który zrzesza 48 partnerów, w tym instytuty badawcze, uczelnie oraz przedsiębiorstwa. Celem tego klastra jest stworzenie regionalnego ekosystemu wodorowego na Mazowszu, który będzie łączył producentów wodoru z dostawcami technologii i użytkownikami końcowymi, zwłaszcza w sektorze transportu.

W ramach strategii Grupy Orlen do 2030 roku, koncern planuje budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo w Polsce, Czechach i na Słowacji. Łączna zakładana moc elektrolizerów wyniesie około 1 GW, co pozwoli na produkcję ponad 130 tys. ton odnawialnego wodoru rocznie.

Realizacja projektu HySPARK jest kluczowym elementem tych planów, przyczyniając się do transformacji energetycznej i rozwoju zrównoważonego transportu w Polsce i Europie.

Komentarze