Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Krakowskie inwestycje

infoair
14.12.2011 15:05
0 Komentarzy

Właśnie rozstrzygnięty został przetarg na projekt nowej krakowskiej wieży kontroli ruchu lotniczego w Krakowie. To druga ważna inwestycja na tamtejszym lotnisku.

– Nowa wieża kontroli ruchu to ważna nie tylko operacyjnie, ale również wizerunkowo inwestycja o strategicznym znaczeniu dla rozwoju krakowskiego lotniska i regionu –powiedział Krzysztof Banaszek Prezes PAŚP.

– Wieża w nowej lokalizacji ułatwi pracę kontrolerom i wpłynie na bezpieczeństwo ruchu naziemnego w naszym porcie. Ta prestiżowa inwestycja doskonale wpisuje się w plan rozwoju krakowskiego lotniska –podkreślił Jan Pamuła, Prezes Kraków Airport.

Najlepszą ofertę złożyła firma PROCHEM S.A, która będzie wykonawcą inwestycji. Projekt powstanie po dziesięciu miesiącach od dnia podpisania umowy. Cena projektu to 723 240 złotych. Obiekt TWR zostanie zbudowany na działce o powierzchni 8800 m2. Poziom operacyjny wieży zaprojektowano na wysokości 26,2 m n.p.t., a sama wieża będzie miała wysokość 32,5 m n.p.t.

Podstawowe parametry budynku:
•powierzchnia użytkowa wieży: 1 651,5 m2;
•powierzchnia użytkowa całości: 2 485 m2
•kubatura brutto całości: 12 550 m3;
•powierzchnia zabudowy: 1 420,5 m2 .
Budowa rozpocznie się wiosną 2013 i zakończy się w czwartym kwartale 2014 roku.

Drugą inwestycją prowadzoną w Krakowie jest budowa ośrodka radiolokacyjnego w Krakowie
Nowy radar powstanie w miejscu aktualnie pracującego 15-letniego radaru. Zaletą związaną z wyborem tej lokalizacji jest wykorzystanie istniejącego budynku technicznego oraz aktualnej lokalizacji wieży. Nowy radar będzie wyposażony w Mode S, co pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa prowadzonego ruchu lotniczego poprzez zmniejszenie poziomu zakłóceń, rozwiązanie problemu braku kodów modułu 3A, poprawę integralności danych radarowych, ograniczenie błędnej korelacji planów lotu z obiektem radarowym. Mode S pozwoli również na rozszerzenie zakresu informacji o statku powietrznym m.in. o dodatkowe dane identyfikacyjne (znak wywoławczy lub rejestracyjny), uzyskanie dokładności wskazania wysokości rzędu 25 ft oraz inne parametry lotu jak: rzeczywista prędkość statku powietrznego, kierunek magnetyczny, prędkość pionową.

Budowa ośrodka radiolokacyjnego w Krakowie kosztować będzie prawie 25 milionów złotych. W budżecie PAŚP na lata 2012-2016 zaplanowano na zakup sprzętu systemu radiolokacyjnego Kraków: 20 milionów złotych, zaś na projekt i prace budowlane 4,9 mln. Termin realizacji inwestycji to 2014 rok. Wykonawcą dokumentacji i robót budowlanych jest Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne TELBUD S.A. z Poznania. W Wydziale Infrastruktury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego złożone zostały już niezbędne dokumenty w celu uzyskania zgody na realizację inwestycji w oparciu o ustawę o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego.

Komentarze