Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kraków: Cztery zabytkowe monety ocalone

infoair
19.01.2010 14:42
0 Komentarzy

15 stycznia funkcjonariusze lotniczego przejścia granicznego Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Krakowie – Balicach podczas kontroli bezpieczeństwa przed odlotem samolotu rejsowego do Bristolu w Wielkiej Brytanii, ujawnili w bagażu podręcznym 33-letniego mieszkańca Kielc cztery zabytkowe monety, złote dolary USA z przełomu XIX i XX wieku, które zamierzał on wywieźć z Polski.

– Monety mają nominały po 20 dolarów USA każda, ale ich wartość historyczna jest oczywiście znacznie wyższa. Wybite są na nich daty produkcji: 1882 r., 1889 r., 1894 r. i 1904 r. W tamtych czasach złote amerykańskie dolary były gromadzone jako bardzo wartościowa lokata kapitału. I taką samą funkcję miały spełniać także obecnie, bo mieszkaniec Kielc wyjaśniał, że otrzymał je w spadku po śmierci teścia, który przechowywał je jako lokatę kapitału. Mężczyzna mieszka i pracuje od czterech lat w Wielkiej Brytanii, gdzie chciał zawieźć te dolary w celu dalszego ich przechowywania. Nie zdawał sobie sprawy z tego, że zabroniony jest wywóz z kraju złotych, zabytkowych monet. Wiedział jednak, że mają one wartość wyższą niż wartość samego kruszcu – w internecie sprawdził, że złote dwudziestodolarówki osiągają cenę od 2 do 2,5 tysiąca złotych, a nawet ponad 3 tysiące złotych w zależności od zawartości złota w stopie – powiedział mjr SG Marek Jarosiński, rzecznik prasowy komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Powołany zostanie biegły rzeczoznawca, który oceni ich wartość historyczną i materialną. O dalszych losach złotych monet i o odpowiedzialności związanej z próbą ich wywozu za granicę, rozstrzygnie sąd.

Próba wywozu z Polski historycznych dóbr kultury jest przestępstwem opisanym w ustawie z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W tym przypadku może znaleźć zastosowanie ust. 1 art. 109 ustawy.

Komentarze