Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Konsultacje do reformy ekonomicznej lotnisk

infoair
22.12.2009 14:14
0 Komentarzy

Urząd Lotnictwa Cywilnego przedstawia Założenia reformy regulacji ekonomicznej lotnisk obejmujące proponowane rozwiązania w zakresie nowego systemu ustalania i nadzoru nad opłatami lotniskowymi w Polsce.

Dokument został opracowany na podstawie wnikliwej analizy zapisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/12/WE z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie opłat lotniskowych oraz opinii podmiotów rynku transportu lotniczego uzyskanych w wyniku przeprowadzonych w okresie kwiecień-maj br. konsultacji w oparciu o Kwestionariusz w sprawie zmiany systemu ustalania opłat lotniskowych w Polsce, jak również przedstawionych podczas prac nad zmianą ustawy Prawo lotnicze w latach 2008-2009.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z Założeniami reformy regulacji ekonomicznej lotnisk oraz aktywnego uczestnictwa w prowadzonych konsultacjach poprzez przekazywanie do ULC opinii i uwag do ich treści. Uwagi i opinie do dokumentu można zgłaszać w terminie do dnia 8 stycznia 2010 r.

Reforma regulacji ekonomicznej lotnisk –założenia
KONSULTACJE ZAŁOŻEŃ NOWEGO SYSTEMU REGULACJI OPŁAT LOTNISKOWYCH NA LOTNISKACH W POLSCE

W związku z wejściem w życie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/12/WE z dnia 11 marca 2009 r. w sprawie opłat lotniskowych oraz w świetle wymogu stawianego przez art. 13 przedmiotowej dyrektywy, nakładającego na państwa członkowskie UE obowiązek wdrożenia jej zasad i reguł do dnia 15 marca 2011 r., Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) podjął prace nad nowym systemem ustalania opłat lotniskowych w Polsce i nadzoru nad nimi. Ponadto planowana reforma regulacyjna jest nie tylko okazją do zmiany systemu opłat lotniskowych w oparciu o zasady wynikające z dyrektywy 2009/12/WE, ale jednocześnie umożliwia uwzględnienie dodatkowych aspektów mechanizmów regulacyjnych wymagających zmiany albo wdrożenia w Polsce.

Mając na uwadze zainteresowanie podmiotów rynku lotniczego kształtem nowego systemu, jego znaczenie dla ich gospodarki finansowej, jak również różnice w stanowiskach i opiniach prezentowane podczas wcześniejszych prac nad przepisami prawa dotyczącymi opłat lotniskowych, ULC uznał za zasadne przeprowadzenie konsultacji z podmiotami rynku lotniczego dotyczących założeń do zmiany przepisów prawa krajowego w zakresie dotyczącym opłat lotniskowych przed formalnym rozpoczęciem procedury legislacyjnej. Dla ULC niezwykle cennym jest pozyskanie stanowiska uczestników rynku transportu lotniczego już na wczesnym etapie prac nad nowym systemem, celem zapewnienia ich wpływu na kształt przyszłych regulacji oraz umożliwienia wypracowania rozwiązania optymalnego z punktu widzenia rynku lotniczego jako całości. Dlatego też zapraszamy do wyrażania opinii i uwag wszystkie zainteresowane zagadnieniem systemu regulacji opłat lotniskowych strony.

Pragniemy również poinformować, iż przedmiotowe konsultacje nie będą jedyną okazją do wyrażenia opinii. Po wypracowaniu ostatecznego kształtu propozycji zapisów przeprowadzone zostaną –zgodnie z obowiązującą procedurą legislacyjną –konsultacje społeczne. Zachęcamy jednak do zgłaszania swoich propozycji już na obecnym, wczesnym etapie prac nad kształtem systemu, tak aby dalsze prace legislacyjne mogły przebiegać sprawnie i zakończyć się wejściem nowych przepisów w życie w wynikającym z treści przywołanej na wstępie dyrektywy terminie.

Celem proponowanych zmian jest efektywna i zgodna z przepisami dyrektywy 2009/12/WE regulacja nakierowana na równą konkurencję między lotniskami oraz między ich użytkownikami, która zapewni trwały rozwój rynku lotniczego w Polsce.

Kształt zaproponowanych zmian wynika z dokonanej krytycznej analizy obecnie funkcjonującego systemu, zmian, które dokonały się na rynku lotniczym w Polsce na przestrzeni ostatnich 5 lat, porównania systemów regulacyjnych lotnisk w innych państwach UE oraz systemów regulacyjnych innych sektorów w Polsce. Wynika on z poszukiwania odpowiedzi na dwa podstawowe pytania: jak powinna wyglądać efektywna regulacja ekonomiczna lotnisk oraz jakie są słabości obecnego systemu regulacyjnego. Wybrany i zaproponowany mechanizm regulacyjny wydaje się być obecnie najwłaściwszy dla efektywnego, przejrzystego i nastawionego na równą konkurencję dalszego rozwoju rynku transportu lotniczego. Proponowane zmiany uwzględniają również konieczność zapewnienia pełnej zgodności nowego systemu z wymogami dyrektywy 2009/12/WE.

Na Państwa opinie do zaprezentowanych założeń systemowych oczekujemy do dnia 8 stycznia 2010 r. W przypadku uwag uprzejmie prosimy o przesłanie propozycji alternatywnych rozwiązań (jaki inny, np. sektorowy system regulacyjny, bądź inny system regulacji lotnisk któregoś z państw w UE, powinien być Państwa zdaniem wzorem dla regulacji ekonomicznej lotnisk w Polsce) wraz z uzasadnieniem uwzględniającym w szczególności ocenę skutków regulacji zarówno dla podmiotów rynkowych jak i regulatora rynku. Uwagi można zgłaszać pisemnie (Urząd Lotnictwa Cywilnego ul. Marcina Flisa 2, 02-247 Warszawa, fax. (22) 520 73 49 lub (22) 520 73 08) albo na adres poczty elektronicznej [email protected].

Komentarze