Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kanadyjczycy zostają u siebie – rekordowy spadek podróży do USA

infoair
23.04.2025 07:30
0 Komentarzy

W marcu 2025 roku liczba osób przekraczających granicę USA z Kanady zmniejszyła się o blisko 900 tysięcy w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.

To najniższy wynik od czasów pandemii, co wyraźnie sygnalizuje spadek transgranicznego ruchu turystycznego. Coraz więcej Kanadyjczyków decyduje się na zwiedzanie własnego kraju, zamiast wyjazdów do Stanów Zjednoczonych. Tendencja ta może wpływać na lokalne gospodarki po obu stronach granicy.

Rozkład jazdy:

  1. Dlaczego Kanadyjczycy rezygnują z podróży do USA?
  2. Jak wojna handlowa wpływa na decyzje turystyczne?
  3. Czy wzrośnie liczba lotów krajowych w Kanadzie?
Kanada/ Duży spadek liczby podróży Kanadyjczyków do USA, największy od czasów pandemii
Kanada/ Duży spadek liczby podróży Kanadyjczyków do USA, największy od czasów pandemii

Rośnie turystyka krajowa

Liczba osób wjeżdżających do USA z Kanady spadła w marcu br. o prawie 900 tys. osób w porównaniu z marcem ub.r. – wynika z danych amerykańskiej straży granicznej. To najmniej podróżnych od czasu pandemii. Kanadyjczycy chętniej zwiedzają teraz Kanadę.

900 tys. mniej podróżnych z Kanady to dane za marzec podawane w ostatnich dniach przez kanadyjskie media za amerykańską strażą graniczną (Customs and Border Protection – CBP). O ile w marcu b.r. liczba przyjazdów z Kanady do USA wyniosła ponad 4,1 mln, to rok temu, również w marcu, do USA wjechało z Kanady ponad 4,97 mln osób.

17 proc. spadek jest skutkiem wojny celnej prezydenta Donalda Trumpa i jego ataków pod adresem Kanady – podsumował publiczny nadawca CBC. Nawet w marcu 2022 r., a więc kiedy jeszcze obowiązywały restrykcje dla podróżnych podczas pandemii, więcej osób wjechało do USA niż obecnie.

Według amerykańskich statystyk sektora turystycznego (U.S. Travel Association) co roku do USA z Kanady przyjeżdża ok. 20 mln osób. Cała ludność Kanady to według szacunków Statistics Canada ponad 41 mln. Marzec, jak przypomniały media, jest dla Kanadyjczyków jednym z najpopularniejszych miesięcy podróży do USA.

Turystyczny apel

Spadek kanadyjskiej turystyki zauważają już amerykańscy politycy. Gubernator Kalifornii Gavin Newsom, demokrata, zwrócił się we wtorek do Kanadyjczyków w specjalnym nagraniu. Nie wymieniając bezpośrednio Trumpa z nazwiska, Newsom mówił, że „oczywiście, wiecie kto próbuje mącić w D.C. (District Columbia – PAP), ale niech to nie zniszczy waszych plażowych planów” – cytowała go agencja The Canadian Press. Co roku Kalifornię odwiedza ok. 2 mln gości z Kanady. Newsom poinformował w środę, że Kalifornia złoży pozew, w którym zakwestionuje prawo Trumpa do nałożenia ceł. Gospodarka Kalifornii jest największa pośród amerykańskich stanów, a Newsom podkreślał, że cła przyniosły już wielomilionowe szkody.

Na początku lutego br. ówczesny premier Justin Trudeau zaapelował do Kanadyjczyków, by reagując na zagrożenie wojną handlową ze strony USA, zdecydowali się na zmianę wakacyjnych planów. W piątek CBC podało, że rezerwacje biletów lotniczych z Kanady do popularnych wśród Kanadyjczyków miast amerykańskich spadły o 20 proc. w porównaniu z ub.r. Jednocześnie z danych o rezerwacjach biletów lotniczych w Kanadzie wynika, że np. liczba rezerwacji na lipiec do popularnych turystycznych miejsc wzrosła o 11 proc. w porównaniu z lipcem ub.r. Kanadyjskie linie lotnicze zwiększyły również liczbę lotów do Europy.

Z kolei kanadyjskie uniwersytety zauważyły zwiększone zainteresowanie amerykańskich studentów uczelniami w Kanadzie. The Canadian Press informowała w czwartek, że takie uniwersytety, jak Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej, Uniwersytet Simona Frasera (Kolumbia Brytyjska) czy Uniwersytet Toronto, odnotowały nagły wzrost liczby aplikacji z USA. Uniwersytet Kolumbii Brytyjskiej określił ten wzrost na 27 proc. w porównaniu z ub.r., na Uniwersytecie Simona Frasera wzrost wyniósł 23 proc.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

Komentarze