Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jordania i Syria wznowiły ruch graniczny i przywracają połączenia lotnicze

infoair
30.09.2021 09:00
0 Komentarzy
Jordania w pełni otwarła w środę swoje główne przejście graniczne z Syrią, by pobudzić gospodarki obu państw.

3 października narodowy przewoźnik Royal Jordanian wznowi bezpośrednie loty do Damaszku – podała w środę Agencja Reutera.

„Celem porozumień jest zwiększenie wymiany handlowej i zaspokojenie interesów każdej ze stron” – powiedział jordańskiej telewizji państwowej Al-Mamlaka minister przemysłu i handlu Haszymidzkiego Królestwa Jordanii Maha al-Ali.

Syria przez ostatnią dekadę była izolowana na arenie międzynarodowej z powodu toczącej się w tym kraju wojny domowej. Relacje handlowe z państwami arabskimi na długo zostały zerwane. Syria pogrążyła się w problemach ekonomicznych, za które obwinia zachodnie sankcje. Teraz ma nadzieję, że biznesowe kontakty z południowym sąsiadem pomogą jej wyjść z głębokiego kryzysu i przyciągnąć zagraniczne waluty.

Przedstawiciele Libanu i sojuszniczej wobec Stanów Zjednoczonych Jordanii wezwali Waszyngton do złagodzenia sankcji nałożonych na Syrię, co znacząco ułatwiłoby prowadzenie obrotu towarowego.

Jordania, Liban, Syria i Egipt – kolejny sprzymierzeniec USA – osiągnęły we wrześniu porozumienie w sprawie przesyłania egipskiego gazu ziemnego do Libanu przez Syrię rurociągiem zbudowanym około 20 lat temu w ramach projektu współpracy arabskiej.

Przed wojną przejście graniczne Nasib-Dżaber było trasą tranzytową dla setek ciężarówek dziennie, które przewoziły towary pomiędzy Europą, Turcją i państwami Zatoki Perskiej. W czasie syryjskiego konfliktu Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska wspierały grupy opozycyjne wobec prezydenta Baszszara al-Asada. Rebelianci zostali jednak pokonani dzięki militarnemu wsparciu Rosji i Iranu.

Tymczasowo ruch graniczny w Nasib-Dżaber został wznowiony w 2018 roku, gdy Damaszek rozprawił się z oponentami z południa. Jordańscy biznesmeni unikali wszelkich kontaktów z Syrią po wprowadzeniu amerykańskich sankcji, zwanych „Aktem Cezara”, które wszedł w życie w czerwcu 2020 roku. Sankcje te bezwzględnie zabraniały zagranicznym firmom handlu z Damaszkiem.

Reżim Baszszara al-Asada odzyskał kontrolę nad znaczną częścią terytorium Syrii. Siły tureckie są rozmieszczone na północnym i północno-zachodnim obszarze kraju – w ostatnim bastionie rebeliantów. Amerykańskie wojska stacjonują na kontrolowanym przez Kurdów wschodzie i północnym wschodzie. (PAP)

Komentarze