Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Holandia: Naruszanie przestrzeni powietrznej

infoair
09.10.2009 15:20
0 Komentarzy
 Ary Stigter z AOPA Netherlands ostrzega członków AOP-y w całej Europie, by zwracali szczególną uwagę na wprowadzone ostatnio zmiany. Powstały one w wyniku zamieszania, po tym jak Holandia wprowadziła powszechny obowiązek posiadania transponderów działających w Mode-S.
Ruch VFR w Rejonie Kontrolowanym Lotniska Schiphol (TMA Schiphol) powinien odbywać się z transponderem włączonym w tryb gotowości. Maksymalna dostępna wysokość dla tego rodzaju lotów, to 1200ft, a nie 1500ft jak wskazuje mapa VFR. Dodatkowo CTR powiększono w kierunkach północnym i południowym, co opublikowane jest na aktualnej mapie.
Ary zaapelował: „Zwracamy się z prośbą do międzynarodowej społeczności lotniczej o stosowanie się do tych zasad. Sprawcami większości naruszeń przestrzeni w ostatnim czasie są piloci z zagranicy.
Pierwotnie Holendrzy wymagali, by wszystkie statki powietrzne wyposażone były transponder Mode-S do 2007 roku. Holenderski Urząd Lotnictwa Cywilnego nie zgodził się na wydłużenie okresu wprowadzenia, głównie z powodu śmiertelnych wypadków z udziałem odrzutowców wojskowych i samolotów lotnictwa ogólnego.
AOPA Netherlands walczyła o zachowanie transponderów z Mode-C, lecz Holenderski Urząd Lotnictwa Cywilnego nalegał na Mode-S. W końcu uzgodniono zwłokę do roku 2008, kiedy to okazało się, że transpondery w Mode-S dla szybowców i samolotów bez napędu elektrycznego po prostu nie są dostępne. Z tego powodu wymagania w stosunku do nich przesunięto do 2010 roku.
Obawa AOP-y, że sygnały zwrotne z Mode-S 'zaleją’ radar Kontroli Ruchu Lotniczego, została pominięta. Od 20 lat, w rejonie lotniska Schiphol odbywa się ruch VFR. Paradoksalnie, wprowadzony wymóg posiadania Mode-S stał się przyczyną poważnych utrudnień w CTR Schiphol, dlatego wprowadzono strefy specjalne SRZ, (ang.: Special Restricted Zone) z zakazem lotu w przestrzeni między 1200 ft a 1500 ft.
12 marca strefy lotów specjalnych, SRZ zostały dodane do CTR Schiphol, z możliwością przekroczenia za zgodą kontroli ruchu lotniczego. Tego samego dnia Mode-S stał się obowiązkowy dla wszystkich samolotów latających powyżej 1200 ft. Wkrótce potem okazało się, że ekrany radaru ATC były gęsto usiane sygnałami transponderów z Mode-S. Mimo redukcji oznaczeń do najmniejszego rozmiaru sytuacja stała się zbyt niebezpieczna, by mogła być kontynuowana. Ze względów bezpieczeństwa, obszar lotów VFR w tamtejszym TMA został zamknięty.
AOPA zaproponowała, by transpondery były wyłączane w TMA do czasu, gdy radar będzie wyposażony w filtry, które przyjmą 7000 sygnałów, w przestrzeni poniżej 1500 ft. Z pewnymi oporami, Holenderski Urząd Lotnictwa Cywilnego zgodził się na ruch VFR, poniżej 1200 ft z wyłączonymi transponderami.
Obecnie Mode-S wymagany jest powyżej 1200 ft oraz w Obszarze Obowiązkowego Posiadania Transpondera (ang.: Transponder Mandatory Zone, TMZ). W planie lotu trzeba jednak wykazać posiadanie takiego urządzenia.

Komentarze