Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Flota polskich C-17 w komplecie

infoair
09.10.2009 15:28
0 Komentarzy
Polska jest członkiem porozumienia SAC wraz z dziewięcioma innymi krajami NATO (Bułgaria, Estonia, Węgry, Litwa, Holandia, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Stany Zjednoczone) oraz dwoma krajami członkowskimi Partnerstwa dla Pokoju – Szwecją i Finlandią.  
Cała flota C-17 będzie stacjonowała w Międzynarodowej Jednostce Transportu Powietrznego (Heavy Airlift Wing – HAW) w węgierskiej bazie powietrznej Pápa.
Dzisiejsza uroczystość miała miejsce amerykańskim Long Beach i oznacza , że pierwsza flota inicjatywy SAC została skompletowana.
Międzynarodowa Jednostka Transportu Powietrznego (Heavy Airlift Wing – HAW) rozpoczęła funkcjonowanie 27 lipca 2009 r. wraz z dostawą pierwszego C-17. Od tego czasu, samoloty wykonały swoje pierwsze misje dostarczając m.in. zaopatrzenie dla szwedzkich oddziałów pełniących służbę w Mazar-e-Sharif w ramach Międzynarodowych Siła Wspierania Bezpieczeństwa (International Security Assistance Force –ISAF) w Afganistanie.
Porozumienie SAC, które opiera się na wspólnym użytkowaniu strategicznych transportowców, jest postrzegane jako modelowe rozwiązanie w uzyskiwaniu i zarządzaniu zdolnościami obronnymi. Kraje zrzeszone w SAC będą dzieliły koszty zakupu i użytkowania samolotów przez niemal 30 lat. Węgry będą bazą dla samolotów C-17, które będą też zarejestrowane pod flagą tego kraju.
Zespół Boeinga pracujący w bazie powietrznej w Pápa zapewni zarządzanie materiałami, utrzymanie bazy i inne wsparcie dla C-17 w ramach programu Global Services &Support’s C-17 Globemaster III Sustainment Partnership.
Boeing jest wiodącym przedstawicielem przemysłu lotniczego i kosmicznego na świecie oraz największym producentem samolotów pasażerskich. Boeing Integrated Defense Systems jest najbardziej wszechstronnym i największym na świecie producentem samolotów wojskowych. Projektuje i produkuje wiropłaty, systemy elektroniczne i obronne, rakiety, satelity oraz zaawansowane systemy informacyjne i komunikacyjne. Boeing Integrated Defense Systems z siedzibą w amerykańskim St. Louis jest firmą o wartości 32 miliardów dolarów zatrudniającą 70.000 osób na całym świecie.
 

Komentarze