Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Europejskie Centrum Konsumenckie o prawach pasażerów

infoair
07.07.2018 09:00
0 Komentarzy

Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało dwa „casestudy”, jak może pomóc pasażerom w przypadku odwoływanych, czy przekładanychlotów.

„Dwa bilety, jeden lot”

Czeski konsument próbował zarezerwować lot na trasiePraga-Hamburg poprzez popularną, polską platformę pośrednicząca w sprzedażybiletów lotniczych. Otrzymał informację, że z uwagi na problem z dokonaniempłatności, rezerwacja zakończyła się niepowodzeniem. Konsument próbowałkontaktować się z firmą telefonicznie w celu wyjaśnienia problemu, jednakbezskutecznie. Potrzebował biletu na następny dzień, w związku z tym,skorzystał z innej platformy. Na lotnisku został poinformowany, że posiada dwierezerwacje.

Postanowił skorzystać z drugiego biletu, zakupionego bezproblemu. Po niedługim czasie konsument otrzymał fakturę od przedsiębiorcyprowadzącego stronę, na której nie udało mu się dokonać rezerwacji, a jegokarta została obciążona kwotą 1966,45 CZK (323,48 PLN). Złożył więc pisemnąreklamację, żądając zwrotu poniesionych kosztów, która została odrzucona.Polski przedsiębiorca stwierdził, że na ich stronie nie mogło dojść do błędu, apasażer na lotnisku wykorzystał zakupiony bilet. Zawiedziony konsument skontaktowałsię z ECC-Net. Dzięki współpracy ECK Czechy oraz ECK Polska, które podjęłorozmowy z przedsiębiorcą, konsument otrzymał pełny zwrot.

„Spór o dystans lotu”

Litewski konsument wraz z żoną podróżował z Los Angeles doPałągi (miasto na Litwie) z przesiadką w Warszawie. Lot z Warszawy do Pałągiobsługiwany przez polską linię lotniczą został odwołany, a pasażeromzaproponowano podróż do miejsca docelowego następnego dnia. Po powrociekonsument złożył reklamację, żądając odszkodowania wysokości 1200 EUR (600 EURna osobę). Przewoźnik zgodził się na wypłatę rekompensaty w wysokości 250 EURna pasażera, sugerując się wyłącznie dystansem między Warszawą a Pałągą.Konsument nie zgodził się z propozycją polskiego przedsiębiorcy i zgłosiłsprawę do ECK Litwa, które przekazało ją do ECK Polska. ECK Polska wkorespondencji z przewoźnikiem powołało się na przykłady wyroków sądów, którewskazują, że pojęcie „odległości” przy lotach łączonych (w ramach tej samejrezerwacji) obejmuje dystans między pierwszym miejscem odlotu a lotniskiemdocelowym (w tej sytuacji między Los Angeles i Pałągą). Dzięki współpracy ECKLitwa oraz ECK Polska konsumenci uzyskali odszkodowanie wysokości 1200 EUR.

ECK

Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) należy do SieciEuropejskich Centrów Konsumenckich (ang. ECC-Net), służących pomocą konsumentomw całej UE. Europejskie centra konsumenckie bezpłatnie informują konsumentów oich prawach w Unii Europejskiej oraz pomagają w polubownym rozwiązywaniu sporówponadgranicznych z przedsiębiorcami mającymi siedziby w UE, Norwegii orazIslandii. Konsumenci mogą zgłaszać do ECK swoje skargi na nieuczciwe praktykizagranicznych biur podróży, linii lotniczych, sklepów internetowych czy komisówsamochodowych za pomocą formularza skargi dostępnego na stronie internetowejwww.konsument.gov.pl, drogą telefoniczną (22 55 60 118), e-mailem([email protected]) lub osobiście odwiedzając siedzibę centrum w Warszawieprzy Placu Powstańców Warszawy 1.

Komentarze