Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

easyJet zmniejsza emisję CO2

infoair
27.11.2009 11:12
0 Komentarzy

Tanie linie lotnicze easyJet wzywają do wprowadzenia bardziej rygorystycznych i obowiązkowych regulacji prawnych dotyczących samolotów, które miałyby doprowadzic do zmniejszenia emisji CO2 o 40 procent.

– Lotnictwo potrzebuje globalnych rozwiązań. Pierwszym rozwiązaniem, jakie przychodzi na myśl rządzącym, są podatki. Jednak one nie dadzą nam efektu w postaci zrównoważonego lotnictwa, ponieważ branża najbardziej dynamicznie rozwija się w Chinach i Indiach – mówi dyrektor generalny easyJet, Andy Harrison. – Zmiany technologiczne są nieuchronne, dlatego już teraz powinniśmy pomyśleć o zmianach legislacyjnych, które wprowadziłby zaostrzone standardy emisji. Największe postępy w rozwoju lotnictwa miały miejsce podczas wojny. Dziś rządzący muszą sprawić, że wysiłki w walce ze zmianami klimatycznymi również przyniosły znaczny rozwój technologii lotniczych.
easyJet domaga się zmiany prawa w kwestii wpływu samolotów na środowisko, które miałyby wyeliminować przestarzałe i niewydajne maszyny.
Standardy byłby wprowadzane trzystopniowo, zaczynając od samolotów typu Airbus A320 i Boeing 737 latających na krótkich dystansach, które często mają ponad 20 lat. easyJet proponuje, aby:
– do 2015 każdy nowy samolot musiałby spełniać standardy, o których jest mowa w przepisach
– po 2024 linie lotnicze nie mogłyby wprowadzać do swojej floty samolotów, które nie spełniają standardów, o których jest mowa w przepisach
– po 2030 linie lotnicze nie mogłyby wykorzystywać samolotów, które nie spełniają standardów, o których jest mowa w przepisach
easyJet proponuje, aby Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) była liderem w tym procesie w celu zapewnienia globalnego zasięgu oraz konsensusu. ICAO miałaby także ustanowić standardy i ramy czasowe dla innych typów maszyn. Standardy dotyczyłyby wszystkich krajów rozwiniętych.

Komentarze