Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Do kariery na skrzydłach – studiuj Aviation Management

infoair
11.02.2010 12:01
0 Komentarzy

Zarządzania w Rzeszowie. To pierwszy kierunek dotyczący zarządzania w lotnictwie w Polsce. O rekrutacji, przebiegu kształcenia, kadrze i wielu profitach dla absolwentów rozmawiamy z Bartoszem Pomiankiem, kierownikiem projektu „Do kariery na skrzydłach –studiuj Aviation Management”.

Redakcja Infoair: Witamy serdecznie. Dziękujemy ze poświęcił Pan czas aby przedstawić nam ofertę Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Podobno otworzyliście właśnie nowy kierunek studiów, który może zainteresować adeptów lotnictwa. To prawda?

Bartosz Pomianek, kierownik projektu 'Do kariery na skrzydłach – studiuj Aviation Management’: Od następnego roku akademickiego 2010/2011 w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie rusza nowa specjalność – Aviation Management, realizowana na kierunku Ekonomia. Będą to studia licencjackie trwające 3 lata. Zajęcia będą się odbywać w całości w języku angielskim.

Uczelnia w Rzeszowie kształci juz pilotów samolotów pasażerskich. Czy Aviation Management będą uzupełnieniem czy całkowicie nowa oferta?

Aviation Management to całkowicie nowa oferta. Nie będziemy kształcić pilotów, ani też konstruktorów samolotów. Aviation Management zajmuje się tzw. „miękką stroną lotnictwa”, czyli głównie zarządzaniem oraz logistyką linii lotniczych i lotnisk.

Proszę ją przybliżyć…

Będą to studia licencjackie –trzyletnie o specjalności Aviation Management. W pierwszym roku będą prowadzone głównie zajęcia z przedmiotów ogólnych przewidzianych w standardach nauczania na kierunku ekonomia. Od drugiego roku głównie przedmioty specjalnościowe. Będą one prowadzone przez praktyków, głównie zachodnich, z branży lotniczej. Współpracujemy tutaj z uczelniami, na których specjalność Aviation Management jest z powodzeniem prowadzona już od kilku lat.

Z jakich powodów uruchomiliście Państwo ten kierunek studiów?

Przeanalizowaliśmy sytuację na rynku pracy. Z samych tylko badań przeprowadzonych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego wynika, że w najbliższych 10 –15 latach na polskich lotniskach zabraknie ok. 25 000 wykwalifikowanych pracowników do ich obsługi. Podobna sytuacja ma miejsce również w innych krajach UE. Mimo tego jest raptem kilka uczelni oferujących taką specjalność. To dlatego uznaliśmy uruchomienie takiej specjalności za wręcz konieczne.

Do kogo będą skierowane studia?

Do wszystkich zainteresowanych tematyką funkcjonowania linii lotniczych oraz lotnisk. Do tych, którzy swą karierę chcieliby związać z tym jakże dynamicznym, specyficznym i ciekawym rynkiem.

Czy jest ograniczenie wiekowe (tak jak w przypadku specjalizacji pilotażowej)?

Nie przewidujemy takich ograniczeń.

Dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej studia są bezpłatne. Jak tego dokonaliście?

Projekt „Do kariery na skrzydłach –studiuj Aviation Management”otrzymał współfinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w wyniku konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnia w ramach projektu zaplanowała przyjęcie 50 studentów, którzy będą mieli możliwość finansowanego z Unii Europejskiej i budżetu państwa studiowania na tej specjalności.

Studia będą dzienne czy zaoczne?

Będą to studia dzienne.

Czy będziecie rozszerzać ofertę – robiąc z Aviation Management studia podyplomowe?

To będzie zależało od tego z jakim zainteresowaniem spotka się nasza nowa oferta. Nie mniej muszę przyznać, że myślimy już o uruchomieniu również studiów II stopnia (magisterskich) na tej specjalności.

Podczas studiów przewidziane sa praktyki. Czy macie Państwo podpisane juz umowy z liniami i portami lotniczymi? Jeżeli tak to jakimi?

Studia te mają na celu wykształcić ludzi, którzy będą gotowi do podjęcia pracy w konkretnych zawodach związanych z obsługą lotnisk oraz linii lotniczych. Dlatego też od początku realizacji naszego projektu prowadzimy negocjacje z czołowymi liniami lotniczymi, jak również przedstawicielami lotnisk. Chcielibyśmy nie tylko zorganizować ciekawe praktyki dla naszych studentów, ale również odpowiednio sprofilować nasz program. Za wcześnie jednak na podawanie szczegółów ewentualnej współpracy.

I na koniec informacja dla chętnych – gdzie i kiedy należy sie zapisać oraz od kiedy ruszają studia? Jakie warunki trzeba spełniać aby sie zakwalifikować na studia Aviation Management? Czy będą egzaminy wstępne?

Rekrutacja już ruszyła. Będzie ona trwała do 23 lipca br. Z racji tego, iż dysponujemy ograniczoną ilością miejsc, utworzony zostanie ranking kandydatów i na studia zakwalifikowani będą ci najlepsi. Ranking będzie tworzony na podstawie ocen z matury. Decydować będą oceny z języka angielskiego oraz matematyki, a preferowani będą kandydaci którzy zdawali tzw. rozszerzoną maturę z w/w przedmiotów. Wszystkich zainteresowanych szczegółami zapraszam na naszą stronę internetową: www.aviation.edu.pl, można również dowiedzieć się wszystkiego telefonicznie w naszym dziale rekrutacji: 17 866 13 24.

Serdecznie dziękujemy za rozmowę!

Komentarze