Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

CPK osiąga najlepszy wynik w nabywaniu gruntów przed decyzją lokalizacyjną

infoair
14.11.2024 17:49
0 Komentarzy

W październiku CPK podpisała protokoły uzgodnień i umowy dla ponad 160 ha pod budowę portu lotniczego – poinformowała spółka Centralny Port Komunikacyjny. Zaznaczyła, że to najlepszy miesięczny wynik od uruchomienia Programu Dobrowolnych Nabyć, który potrwa do końca 30 listopada br.

  1. Ile hektarów gruntów CPK podpisało protokoły uzgodnień i umowy w październiku i dlaczego jest to istotne?
  2. Do kiedy trwa Program Dobrowolnych Nabyć i jakie korzyści oferuje uczestnikom przed jego zakończeniem?
  3. Jakie są główne cele i założenia inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego do roku 2032?
wizualizacja CPK

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) poinformował w czwartek, że w październiku spółka podpisała protokoły uzgodnień i umowy dla ponad 160 ha. „To najlepszy miesięczny wynik od uruchomienia Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) w grudniu 2020 r.” – oceniła CPK. Przypomniała, że w związku z oczekiwaniem na wydanie decyzji lokalizacyjnej dla lotniska tylko do końca listopada jest czas na podpisywanie protokołów uzgodnień w ramach PDN.

„Na ostatniej prostej Lotniskowego PDN spółka CPK konsekwentnie przedstawia operaty szacunkowe, składa oferty kupna i prowadzi rozmowy z kolejnymi mieszkańcami. Efektem jest rekordowy październik. Na terenie lotniska aż 90 proc. budynków mieszkalnych jest już zgłoszonych do Programu” – podkreśliła spółka.

Wskazała, że udział w PDN zadeklarowało dotychczas – także poza obszarem objętym decyzją lokalizacyjną dla lotniska – ponad 1400 osób, które posiadają prawie 4000 ha. Z tej puli spółka CPK zakupiła ponad 1620 działek o łącznej powierzchni 1484 ha. Spółka przypomniała, że obszar objęty wnioskiem o decyzję lokalizacyjną dla Lotniska CPK i części węzła kolejowego na terenie gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki to 2588 ha.

„Z tej puli spółka zakupiła dotychczas w sumie 1001 ha, czyli prawie 39 proc.” – poinformowała CPK w komunikacie. Zaznaczyła jednak, że pula nieruchomości z zasobie CPK będzie się powiększać, bowiem zaawansowane rozmowy z właścicielami – w tym podpisane protokoły uzgodnień, które poprzedzają zawarcie aktów notarialnych – dotyczą kolejnych 315 ha z obszaru objętego decyzją lokalizacyjną.

CPK zaznaczyła, że z powodu spodziewanego w tym roku wydania przez Wojewodę Mazowieckiego decyzji lokalizacyjnej ustalenia między mieszkańcami a spółką CPK, dotyczące nabycia nieruchomości na terenie lotniska i węzła zachodniego, dobiegają końca. „Spółka zamknie je 30 listopada, żeby zdążyć przeprocesować wnioski i podpisać akty notarialne do czasu wydania decyzji lokalizacyjnej” – przypomniała CPK.

Dodała też, że w przypadku sfinalizowania transakcji uczestnicy PDN otrzymują od spółki bonusy finansowe, np. gwarancję sprzedaży nieruchomości za kwotę wyższą od wartości rynkowej o 40 proc. dla budynków i 20 proc. w przypadku gruntów. „Inną możliwością jest wycena nieruchomości z uwzględnieniem wartości odtworzeniowej bez stopnia zużycia. Oznacza to, że za stary dom spółka płaci jak za nowy o takiej samej powierzchni” – podkreśliła CPK.

Wskazała, że mieszkańcom w ramach PDN przysługują też inne ułatwienia, m.in. zorganizowanie i sfinansowanie przez spółkę przeprowadzki, pokrycie kosztów obsługi prawnej transakcji oraz dla zainteresowanych – konsultacje, kursy i szkolenia zawodowe.

„Na terenach przewidzianych dla inwestycji CPK, ale poza obszarem wyznaczonym we wniosku o decyzję, nadal można zgłaszać się do PDN, a rozmowy będą kontynuowane także po 30 listopada” – poinformowała CPK.

CPK to spółka Skarbu Państwa powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad nią sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP)

Komentarze