Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

C-17 Globemaster ląduje we Wrocławiu

infoair
24.11.2009 12:58
0 Komentarzy

W poniedziałek, 23 listopada 2009 r. w godzinach nocnych na wrocławskim lotnisku Strachowice wylądował samolot Boeing C-17 Globemaster III ze stacjonującej w m. Papa na Węgrzech Międzynarodowej Jednostki Transportu Powietrznego (HAW – Heavy Airlift Wing). Po załadunku dokonanym przez sekcję transportu i ruchu wojsk 3. Bazy Lotniczej we wczesnych godzinach rannych samolot odleciał do Afganistanu.

SAC – Strategic Airlift Capability – to wspólny program 10 państw NATO i 2 państw Partnerstwa dla Pokoju/UE, którego celem jest zwiększenie możliwości strategicznego transportu lotniczego. Porozumienie o udziale w programie podpisały Bułgaria, Estonia, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowenia, USA, Węgry oraz Finlandia i Szwecja. W bazie Papa stacjonować będą trzy samoloty transportowe Boeing C-17 Globemaster III. Osiągnięcie pełnej gotowości operacyjnej przez jednostkę HAW zaplanowano na 2011 rok. Po uzyskaniu przez jednostkę pełnej zdolności operacyjnej Polska uzyska dostęp do 150 godzin lotu rocznie. Jednak już od listopada bieżącego roku dla Sił Zbrojnych RP dostępnych jest pierwszych 26 godzin. Aktualnie trwa szkolenie części grupy polskiego personelu w bazie Altus w Oklahomie w Stanach Zjednoczonych. Samoloty C-17 będą wykorzystywane przez Siły Zbrojne RP głównie do lotów zaopatrzeniowych na rzecz Polskich Kontyngentów Wojskowych.

C-17 Globemaster III to ciężki wojskowy samolot transportowy produkowany przez Boeing`a. Wchodzi on w skład wyposażenia USAF, RAF i Royal Australian Air Force, został również zakupiony przez Royal Canadian Air Force. Ma tez być standardowym samolotem transportowym NATO. Jednorazowo może zabrać blisko 80 ton ładunku i przetransportować go bez tankowania w powietrzu na odległość ok. około 4500 km.

Komentarze