Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Budżetowe linie lotnicze dominują Polskie niebo

infoair
26.10.2023 16:34
0 Komentarzy

Wizz Air i Ryanair będą ostro rywalizować tej zimy, LOT jest na trzecim miejscu pod względem udziału na rynku – informuje „Rzeczpospolita” 26 października.

Gazeta wskazuje, że wśród dziesięciu największych przewoźników obsługujących polski rynek połowa to linie budżetowe, czyli te o najniższych kosztach. Łącznie mają w naszym kraju prawie 61 proc. rynku. Dla porównania: w roku 2021 było to 31 proc. – podano.

„Rz” podkreśla, że niekoniecznie jednak budżetowe linie oferują najtańsze taryfy. „Bardzo często bilety na te same trasy i w tych samych dniach są tańsze w liniach tradycyjnych. Ale ostra konkurencja, zwłaszcza między Węgrami (Wizz Air) i Irlandczykami (Ryanair), trzyma ceny pod kontrolą” – czytamy.

wśród dziesięciu największych przewoźników obsługujących polski rynek połowa to linie budżetowe, czyli te o najniższych kosztach
Budżetowe linie lotnicze dominują Polski rynek lotniczy – obsługują 61% rynku

Jak dodano, zdarza się, że linie niskokosztowe oferują niskie taryfy, nawet tam, gdzie nie mają konkurencji. „Chociażby islandzki Fly Play, który lata z Warszawy do Reykjaviku, sprzedaje bilety na powrotną podróż w przyszłym tygodniu po 1300 złotych. Gdybyśmy w tym samym czasie chcieli polecieć tam KLM albo SAS/LOT, to za podróż z przesiadką w Amsterdamie albo Kopenhadze zapłacimy aż 4900–5200 złotych. Konkurencyjne ceny dla polskich pasażerów ma Fly Play także na trasach atlantyckich i lata na osiem lotnisk w Stanach Zjednoczonych. Tyle że są to rejsy z przesiadkami w Reykjaviku, a nie bezpośrednie” – napisano.

Dziennik zaznacza, że linie budżetowe czasem mają jednak bilety droższe niż u tradycyjnej konkurencji. „Na przykład Wizz Air za planowaną na początek listopada powrotną podróż z Warszawy do Marrakeszu w Maroku trzy tygodnie temu kazał sobie płacić ok. 2 tysięcy złotych. Tymczasem łączonym lotem LOT/Turkish można polecieć tam za 1300 złotych” – napisano. (PAP)

RyanAir Boeing 737-400

Komentarze