Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Boeing: Pierwszy transatlantycki lot samolotu komercyjnego na biopaliwie

infoair
17.06.2011 09:14
0 Komentarzy

Najnowszy samolot cargo firmy Boeing 747-8 Freighter będzie miał swoją międzynarodową premierę podczas salonu lotniczego w Paryżu. Premiera odbędzie się to w prawdziwie historyczny sposób – lot do Paryża będzie pierwszym transatlantyckim lotem samolotu komercyjnego napędzanego biopaliwem.

Kapitanowie Boeinga Keith Otsuka i Rick Braun oraz kapitan firmy Cargolux Sten Rossby będą prowadzić samolot 747-8 Freighter, którego wszystkie cztery silniki GE GEnx-2B będą zasilane mieszanką 15% biopaliwa na bazie lnianki zmieszanej z 85% tradycyjnej nafty samolotowej (Jet-A). Samolot ma wylądować na lotnisku Le Bourget w poniedziałek około godziny 17:00, po 8029 km przelotu.

„Ten historyczny lot to ważne wsparcie dla starań światowego lotnictwa o zredukowanie ilości zanieczyszczeń produkowanych przez samoloty i zwiększanie wydajności w naszej branży”powiedziała Elizabeth Lund, wiceprezes i generalny manager programu 747-8. „Nowy model 747-8 Freighter idealnie wpisuje się w te starania, przynosząc ogromne postępy w zakresie ograniczania konsumpcji paliwa, zanieczyszczeń i hałasu.”

Lnianka, roślina na bazie której stworzono to biopaliwo, została wyhodowana w stanie Montana i przetworzona przez firmę UOP należącą do Honeywell. Boeing nie musiał w żaden sposób zmieniać tego samolotu, jego silników ani procedur lotu, aby mógł wykorzystać biopaliwo. Lot będzie przebiegał według zwykłych procedur, co zostało uzgodnione i zaakceptowane przez amerykański urząd lotnictwa FAA.

Samolot będzie prezentowany podczas Paris Air Show 2011 w dniach 21-22 czerwca. Po tej prezentacji samolot odleci do Luxemburgu, do siedziby firmy Cargolux, gdzie spędzi dwa dni. Cargolux będzie pierwszą firmą, która otrzyma samolot 747-8 Freighter. Trafi on do floty firmy Cargolux już tego lata.

747-8 Freighter jest nowym samolotem cargo o wysokim stopniu załadunku, który zapewni światowym firmom cargo najniższe koszty operacyjne i najlepszą wydajność spośród wszystkich samolotów cargo, gwarantując także najlepsze parametry w zakresie ochrony środowiska.

Wykorzystywanie biopaliw w lotnictwie
ASTM International, światowa organizacja nadzorująca specyfikację paliw lotniczych w Ameryce Północnej, w ostatnim czasie zaakceptowała wykorzystywane w lotnictwie paliw pochodzenia roślinnego. Nowa specyfikacja paliw samolotowych będzie opublikowana w tym roku, dopuszczając nowe paliwa bez potrzeby specjalnych zezwoleń. Branża będzie się skupiać na zwiększaniu produkcji tych paliw, aby zapewnić ich stałą dostępność.

Paliwa pochodzenia roślinnego są reakcją branży lotniczej na wymogi ograniczania produkcji CO2. Jest to włączone w strategie firm, które zakładają rozwój bez zwiększania produkcji CO2 po 2020 roku. Boeing, UOP należącą do firmy Honeywell, GE i inni liderzy branżowi poświęcili ostatnie pięć lat na stworzenie programów testowych dla samolotów komercyjnych i wojskowych, laboratoriów i naziemnych punktów testowania silników samolotowych, aby spełnić bardzo wymagające normy bezpieczeństwa i specyfikacji paliw dopuszczonych do wykorzystywania w lotnictwie.

Lnianka, naturalny surowiec jest hodowana na zmianę z suchą pszenicą, która jest jednym ze źródeł biopaliw wynalezionych po bardzo kompleksowych badaniach firmy Boeing i innych firm w Północnozachodnich Stanach USA, stanowiących część projektu Sustainable Aviation Fuels Northwest (www.safnw.com). Boeing prowadzi także badania nad biopaliwami w Australii, Nowej Zelandii, Meksyku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Chinach aby znaleźć nowe źródła energii, które nie są konkurencyjne do upraw jedzenia, zbiorników pitnej wody i nie przyczyniają się do wycinania lasów. Końcowym celem tych działań jest stworzenie globalnego systemu upraw i dostaw biopaliwa lotniczego do mieszania z paliwem Jet-A, aby zredukować zależność branży od tradycyjnych paliw.

Komentarze