Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Boeing: Dreamliner ustanawia nowy rekord świata

infoair
09.02.2012 14:44
0 Komentarzy

Samolot Boeing 787 Dreamliner podczas lotów na napędzie silnikowym GEnx, ustanowił nowy rekord świata w zakresie prędkości i dystansu dla samolotów w swojej klasie wagowej.

„Firma GE Aviation jest bardzo zadowolona z faktu, że miała swój udział w lotach samolotu Boeing 787 Dreamliner, który pobił rekord świata”—powiedział Bill Fitzgerald, wiceprezes
i dyrektor generalny programu GEnx w GE Aviation. „Te rekordy świadczą o wyjątkowej niezawodności i wytrzymałości silników GEnx-1B oraz wchodzących w ich skład zaawansowanych technologii”.

Samolot 787, ZA006 z napędem silników General Electric GEnx-1B wystartował z Boeing Field w Seattle 6 grudnia 2011 r. o godzinie 11:02 i ustanowił rekord dystansu w swojej klasie (440 000–550 000 funtów, 199 580 –249 480 kg), pokonując 10 710 mil morskich na trasie do Dhaki, w Bangladeszu, z czego uznano dystans 10 337 mil morskich (19 144 km). Wcześniejszy rekord w tej klasie należał do Airbusa A330, którego najdłuższy lot odbył się w 2002 roku na odległość 9 127 mil morskich (16 903 km).

trasa_lotu_dreamlinera_z_silnikami_genx1b_ktf3ry_pobi__rekord__wiatamale

Trasa lotu nowego samolotu 787 Dreamliner z silnikami GEnx-1B, który pobił rekord świata. Na czerwono: nowy rekord świata w klasie wagowej samolotu Dreamliner w zakresie dystansu —10 377 mil morskich (19 144 km). Na niebiesko: nowy rekord świata w klasie wagowej samolotu Dreamliner w zakresie prędkości (w kierunku wschodnim) w podróży dookoła świata —42 godziny i 27 minut.

Po dwugodzinnej przerwie na tankowanie w miejscowości Dhaka samolot powrócił do Seattle, pokonując trasę o długości 9 734 mil morskich (18 027 km). Następnie wylądował na miejscu 8 grudnia o godzinie 5:29, ustanawiając nowy rekord prędkości (w kierunku wschodnim) w podróży dookoła świata, z łącznym czasem podróży 42 godzin i 27 minut.

Najpierw samolot pokonał trasę z Seattle do Nantucket. Po przekroczeniu Atlantyku Boeing 787 znalazł się w strefie europejskiej przestrzeni powietrznej w Santiago
w Hiszpanii. W dalszej kolejności Dreamliner skierował się nad Morze Śródziemne, do Luksoru w Egipcie oraz przez Bliski Wchód do Indii i Bangladeszu. Następnie Dreamliner przeleciał nad Singapurem, Filipinami i Guam, wszedł w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych nad Honolulu i zakończył rejs w Seattle.

Silnik GEnx-1B otrzymał od Amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) zezwolenie na zwiększenie operacji rozszerzonych (ETOPS) do 330 minut. Silnik spełnił wszystkie wymagania, w tym naziemny test wytrzymałościowy obejmujący 3 000 cykli.

Silnik GEnx został zbudowany w oparciu o sprawdzoną architekturę GE90 i jest następcą silnika CF6. Będzie zużywał 15% mniej paliwa niż CF6, co przekłada się na 15% mniejszą emisję CO2. Nowatorska komora spalania TAPS znacznie obniża emisję gazów NOx do poziomu aż 55% poniżej obowiązujących limitów, a emisję innych gazów objętych limitami —aż o 90%. Biorąc pod uwagę stosunek decybeli do funtów ciągu, GEnx jest najcichszym silnikiem wyprodukowanym przez GE, dzięki wydajniejszym wentylatorom działającym z mniejszą prędkością, co obniża poziom hałasu o ok. 30%. GEnx to jedyny silnik samolotowy na świecie, w którym zarówno przednią obudowę wentylatora, jak i łopaty wentylatora wykonano z materiałów kompozytowych z włókna węglowego.

Udział w przychodach z silnika GEnx mają spółki: IHI Corporation (Japonia), Avio SpA. (Włochy), Volvo Aero (Szwecja), MTU (Niemcy), TechSpace Aero (Belgia), Snecma (SAFRAN Group) (Francja) oraz Samsung Techwin (Korea).

Silnik GEnx stanowi część oferty ecomagination —strategii firmy GE mającej na celu opracowywanie nowych technologii, które zwiększają wydajność operacyjną klientów, a jednocześnie zmniejszają szkodliwy wpływ na środowisko.

Komentarze