Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Berlin: BBI przyłączony do sieci kolejowej

infoair
10.02.2011 13:43
0 Komentarzy

Na placu budowy BBI dzieje się wiele, ale nie tylko na powierzchni gruntu. W wysokim tempie prowadzona jest np. budowa i kompletowanie podziemnych instalacji i urządzeń kolejowych. Berlińskie Porty Lotnicze w czerwcu 2010 r. przekazały spółce kolejowej DB Netz AG ostatni odcinek budowanego pod BBI tunelu kolejowego. Już wkrótce podziemnymi torami pojadą pierwsze pociągi. Na podziemnym dworcu kolejowym pod terminalem BBI zakończono już układanie torowisk. Obecnie trwa wykonywanie i montaż elementów wyposażenia wnętrza.

Urządzenia i trasy kolejowe, które w przyszłości połączą nowe stołeczne lotnisko z krajową siecią kolejową –w sumie 15 kilometrów torowisk dla pociągów dalekobieżnych i regionalnych oraz 8-kilometrowy odcinek trasy kolei miejskiej S-Bahn –są już na ukończeniu. Na odcinkach pomiędzy Mahlow wzgl. stacją kolejową Schönefeld na zachodzie oraz linią tzw. „Kolei Zgorzeleckiej”na wschodzie ułożono już tory, przeciągnięto przewody trakcji elektrycznej oraz ustawiono sygnały kolejowe. Na odcinku przedłużającym bieg S-Bahn od stacji Schönefeld do BBI budowana jest obecnie nowa stacja „Waßmannsdorf“.

W tunelu przebiegającym pod płytą lotniska wykonywane są prace związane z przeciągnięciem elektrycznych przewodów trakcyjnych nad torami, z których korzystać będą pociągi dalekobieżne i regionalne. Montowane są także naziemne tzw. szyny trakcyjne, które zasilają w energię elektryczną pociągi berlińskiej kolei miejskiej. Równocześnie specjaliści montują w tunelu urządzenia kierowania i zabezpieczenia ruchu, instalacje telekomunikacyjne i przeciwpożarowe. Na samy dworcu BBI układane są płyty podłogowe i montowane stalowe panele ścienne. Trwa również montaż centrali technicznej. Niełatwym zadaniem technicznym jest wykonanie podwieszonej konstrukcji sufitu, która pomieści m. in. 3,3 kilometra taśm świetlnych.

Po części nowo ułożonych torów już w kwietniu 2011 r. pojadą pierwsze pociągi, początkowo na potrzeby logistyki budowlanej oraz cysterny dowożące paliwo lotnicze. Po zrealizowaniu obszernego programu prób i testów w okresie letnim, operator DB Netz AG planuje uruchomienie kompletnego przyłącza kolejowego dla BBI na październik 2011 r.

Komentarze