Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Awaryjne lądowanie samolotu z radioaktywnym materiałem

infoair
12.12.2023 08:34
0 Komentarzy

Samolot rosyjskich linii Utair w nocy 10 na 11 grudnia, lecący z Chanty-Mansyjska do Moskwy, zmuszony był do awaryjnego lądowania w stolicy Rosji. Według informacji serwisu Insider, na pokładzie maszyny znaleziono 19 kg substancji radioaktywnej.

Samolotem leciało 104 pasażerów i pięciu członków załogi. Około godz. 1 w nocy nadano z niej sygnał awaryjny w związku z niesprawnością podwozia. Po 30-40 minutach maszyna wylądowała na moskiewskim Wnukowie. Insider podaje, że ładunek radioaktywny nie uległ uszkodzeniu, a także informuje, że nic złego nie spotkało ludzi lecących tym samolotem.

Rano w poniedziałek – według rosyjskich mediów – doszło do innego incydentu lotniczego. Samolot transportowy An-12 z ośmioma osobami na pokładzie przygotowywał się do awaryjnego lądowania w Komsomolsku nad Amurem.

Insider podsumowuje, że w ostatnich tygodniach doszło do ponad 10 incydentów z udziałem samolotów rosyjskich linii podczas wykonywanych rejsów albo w trakcie lądowania.

W piątek portal Moscow Times napisał, że w grudniu br. aż 10 samolotów cywilnych w Rosji miało awarię w trakcie lotu; do incydentów tych dochodzi w czasie, gdy od prawie dwóch lat obowiązują sankcje Zachodu wobec Kremla.

Wiosną 2022 roku USA i UE nałożyły sankcje na rosyjski sektor lotniczy. Według portalu od tego czasu przewoźnicy ukrywają usterki techniczne, a samoloty wykonują rejsy mimo tych problemów. Grudniowe incydenty portal uznał za oznakę tego, że awarie w lotnictwie cywilnym w Rosji stają się zjawiskiem masowym.(PAP)

Samolot rosyjskich linii Utair w nocy 10 na 11 grudnia, lecący z Chanty-Mansyjska do Moskwy, zmuszony był do awaryjnego lądowania w stolicy Rosji. Na pokładzie maszyny znaleziono 19 kg substancji radioaktywnej.
samolot linii lotniczych Utair

Komentarze