Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MGMiŻŚ o protestach ws. przekopu Mierzei Wiślanej

infoship
04.11.2019 12:30
0 Komentarzy

-„Jestem przygotowany na kolejne protesty ws. przekopuMierzei Wiślanej, do zablokowania inwestycji nie ma żadnych podstaw – mówił 4 listopada minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej MarekGróbarczyk. Poinformował też, że podjęto decyzję o rozbudowie terminala DCT wGdańsku.

Minister pytany był w TVP Info m.in. o to, czy spodziewa sięjakiś ruchów ze strony Rosji, reakcji na rozpoczęcie budowy przekopu MierzeiWiślanej.

-„Jestem przygotowany na to, że w dalszym ciągubędziemy mieli bardzo silne oddziaływanie przede wszystkim na KomisjęEuropejską (…) w celu zablokowania tej inwestycji. To jest kluczowainwestycja, jeśli chodzi o region kaliningradzki. Stajemy się liderem, a przedewszystkim uruchamiamy tereny, które nie miały żadnej szansy, aby funkcjonowaćgospodarczo. Dzisiaj ta część staje się bardzo atrakcyjna dla inwestorów izaczynamy konkurencyjnie wygrywać w tym obszarze” – tłumaczył minister.

Zdaniem Gróbarczyka każdy może protestować, ale tejinwestycji nie można zablokować, bowiem – jak podkreślił – nie ma ku temużadnych podstaw. Podkreślił, że takie inwestycje są na porządku dziennym wEuropie Zachodniej, a Holandia nie mogłaby bez nich funkcjonować. Według niegoprotesty są elementem walki politycznej, ale przede wszystkim konkurencji.

Cel: Elbląg

-„Bo przecież za tym, że powstaje nowa inwestycja,powstaną kolejne – związane z rozbudową portu w Elblągu” – mówiłGróbarczyk. Zaznaczył, że inwestycje będą dotyczyć całego Zalewu Wiślanego,dlatego jesteśmy zdeterminowani, aby w 2022 r. pierwsze jednostki wpłynęłykanałem z Bałtyku na Zalew Wiślany.

-„Uruchomienie przekopu to (…) stworzenie możliwościdla zupełnie nowych operatorów, również tych, którzy do tej pory nie mieliszansy ulokowania się w portach. (…) To jest ogromna szansa na rozwój PolskiWschodniej (…), to jest po prostu potrzebne dla Polski, aby mogła sięswobodnie rozwijać” – dodał.

Hub w Gdańsku

Gróbarczyk odniósł się także do jego ostatniej wizyty wSingapurze i koncepcji budowy hubu transportowego w Gdańsku. Jak przypomniał,mamy już mocną współpracę z firmą PSA International – operatorem portu wSingapurze, który jest inwestorem w DCT, gdańskim terminalu głębokowodnym.

-„Spotkanie dotyczyło kolejnej inwestycji, czylirozbudowy tego terminala. Podjęliśmy odpowiednie decyzje w tym zakresie” -powiedział Gróbarczyk.

-„Jego zdaniem DCT stwarza możliwości, które trzebawykorzystać, aby stać się hubem. „A mamy ku temu ogromne podstawy właśniew postaci tych przeładunków, które cały czas wzrastają i tych inwestycji, którepowinniśmy zrealizować” – mówił. Zauważył, że dynamika wzrostuprzeładunków w DCT wynosi blisko 20 proc.

Jak mówił w zeszłym tygodniu PAP wiceprezes Portu GdańskMarcin Osowski, Port Gdańsk aktywnie szuka nowych inwestorów i kontrahentów dlaPortu Centralnego, a organizacja misji w Singapurze była naturalnym wyborem dlagdańskiego portu. Singapur jest bowiem jednym z największych portów azjatyckichi jednym z najważniejszych centrów finansowych i logistycznych świata. Stąd teżpochodzi największy operator i inwestor w gdańskim porcie – singapurska grupaPSA International. W maju br. PSA wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju oraz IFMGlobal Infrastructure Fund zakupiło największy terminal kontenerowy w Polsce -DCT Gdańsk.

Port Gdańsk planuje zrealizować Port Centralny zwykorzystaniem formuły Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. W maju b.r.zaprezentowano ostateczną koncepcję. Zakłada ona budowę nowego portu, którymiałby powstać w sąsiedztwie gdańskiego półwyspu Westerplatte. W ramachprzedsięwzięcia przewidziano budowę dziewięciu terminali, czterech obrotnicoraz trzech torów podejściowych. Inwestycja zakłada też budowę 19 km nabrzeżyeksploatacyjnych oraz 8,5 km falochronów. W porcie mają znaleźć się m.in. dwanowe terminale kontenerowe, terminal offshore, LNG przestrzeń dla stoczni istatków pasażerskich. Inwestycja ma kosztować ok. 12 mld zł, a pierwszeterminale mają pojawić się w 2029 r. (PAP)

Komentarze