Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ZSSK wraca na opuszczone szlaki. Łupków! [FILM]

infotrans
02.03.2017 13:37
0 Komentarzy

Pociągi państwowej Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) powrócą na dwie linie, na których od dawna nie kursują. Od początku kwietnia, po ponad 14 latach, przy wsparciu samorządu kraju bratysławskiego, ponownie zaczną jeździć do Plaveckého Podhradia. Latem zaś wjadą na szyny po siedmiu latach także pociągi między Medzilaborcami (kraj preszowski) i polskim Łupkowem.

Weekendowe pociągi z Zohora do Plaveckého Podhradia będą przedłużeniem relacji Záhorská Ves ? Zohor (wszystkie miejscowości w kraju bratysławskim), która już funkcjonuje. W składzie będzie kursował wagon do transportu rowerów. Połączenie będzie częścią krajowego zintegrowanego systemu transportowego (Integrovaného dopravného systému BSK), więc pasażerowie będą z niego korzystać także za pomocą biletów na autobusy i bratysławską komunikację miejską. Pociągi Zohor ? Plavecké Podhradie będą kursować w soboty i niedziele od 29 kwietnia do 1 października.

Linia, przebiegająca u podnóża Małych Karpat, jest bardzo malownicza, co widać na poniższym filmie z przejazdu pozarozkładowego pociągu turystycznego (najładniejszy fragment od 3:15):

{https://www.youtube.com/watch?v=ye3RmCJRiXo}

Kolejna trasa to szlak z Medzilaborców do polskiego Łupkowa na Rusi Czerwonej. Ruch będzie tu prowadzony w weekendy od 1 lipca do 3 września. Pociągi będą uruchamiane bezpośrednio z Sanoka i Rzeszowa. Aktualnie podróżowanie pociągiem bezpośrednio przez granicę polsko-słowacką możliwe jest tylko w oparciu o pociągi Zwardoń-Czaca.

„W tym przypadku będzie to pociąg specjalnie dla turystów. Naszym pasażerom otwiera to drogę pociągiem przez tunel kolejowy w Łupkowie do atrakcyjnych polskich regionów turystycznych, takich jak skansen w Sanoku lub grzbiety Karpat Wschodnich”, powiedział słowackiemu magazynowi Trend Karol Martinček, dyrektor działu sprzedaży ZSSK. Pociągi będą prowadzone składami polskimi i z polskimi drużynami, jednak na Słowacji będą formalnie kursować jako pociągi ZSSK, będą też uwzględnione w umowach z Ministerstwem Transportu i Budownictwa dotyczących przewozów w ramach służby publicznej.

Komentarze