Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gdańsk: Od 15 lipca piesi i rowerzyści znów na Moście Siennickim. Koniec przeprawy promowej

infoship
09.07.2025 20:00
0 Komentarzy

Po wielu tygodniach utrudnień i korzystania z tymczasowego promu, mieszkańcy Gdańska i turyści wreszcie doczekają się ponownego otwarcia Mostu Siennickiego dla pieszych i rowerzystów.

Od 15 lipca, po zakończeniu kluczowych prac stabilizacyjnych i uzyskaniu pozytywnych opinii inspektorów nadzoru budowlanego, most znów będzie dostępny. To nie tylko powrót ważnego ciągu komunikacyjnego, ale i zakończenie tymczasowego rozwiązania w postaci przeprawy promowej, która przestanie kursować dzień wcześniej – 14 lipca.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie prace stabilizacyjne wykonano na Moście Siennickim, by umożliwić jego ponowne otwarcie dla pieszych i rowerzystów?
  2. Kiedy dokładnie zakończy kursowanie prom zastępczy i co go zastąpi?
  3. Dlaczego ruch samochodowy i tramwajowy nadal pozostaje wyłączony z użytkowania na moście?
Prom F8 i linia 911: przesunięcie godzin funkcjonowania
Most Siennicki/foto: UM Gdańsk

Bezpieczny powrót na most

Most został szczegółowo skontrolowany przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który potwierdził, że obiekt jest odpowiednio zabezpieczony i można się po nim bezpiecznie poruszać. Tym samym rozpoczęto przygotowania do przywrócenia ruchu pieszego i rowerowego. W ostatnich dniach trwa montaż specjalnych metalowych kładek o szerokości ok. 3 metrów. Będą one zamontowane nad wykopami po obu stronach mostu, umożliwiając komfortowe przejście i przejazd bez potrzeby schodzenia z roweru.

Prace stabilizacyjne zakończone

Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem intensywnych prac budowlanych, których celem było ustabilizowanie wysłużonych przyczółków mostu. Od strony wody wbito 16 kilkunastometrowych pali wsporczych, które zabezpieczają konstrukcję przed dalszym osuwaniem się w stronę rzeki. Od strony lądu wykopano ziemię przy przyczółkach, aby odciążyć konstrukcję. Powstałe wykopy zostały zakryte tymczasowymi kładkami, tworząc bezpieczną trasę dla pieszych i rowerzystów.

Otwarty tor wodny, ale nie dla samochodów

15 lipca oprócz pieszych i rowerzystów powrócą też jednostki pływające – tor wodny pod mostem znów będzie dostępny. Nadal zamknięty pozostaje jednak ruch samochodowy i tramwajowy. Ich powrót będzie możliwy dopiero po przeprowadzeniu generalnego remontu i docelowego wzmocnienia konstrukcji mostu.

Monitoring z udziałem naukowców

Do 11 lipca prowadzone są jeszcze końcowe badania monitoringowe przez zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej, których celem jest potwierdzenie trwałości i skuteczności wykonanych prac. Równolegle trwają procedury administracyjne – m.in. zgłoszenia do służb miejskich i policji, które umożliwią bezpieczne otwarcie obiektu.

Zakończenie tymczasowej przeprawy

Przywrócenie funkcji mostu oznacza jednocześnie zakończenie działania promu, który przez ostatnie miesiące zapewniał mieszkańcom możliwość przemieszczania się między brzegami Martwej Wisły. Ostatnie kursy zaplanowano na 14 lipca.

Most Siennicki – nie tylko symboliczna przeprawa przez rzekę, ale i istotny punkt na mapie Gdańska – znów będzie dostępny dla codziennych użytkowników. To ważny krok w stronę pełnego przywrócenia jego funkcjonalności.

Komentarze