Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PKP SKM w Trójmieście dołącza do Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych

inforail
08.07.2025 16:30
0 Komentarzy

24 czerwca 2025 r. spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście oficjalnie dołączyła do grona Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych (ZSPK).

Tym samym stała się dwunastym członkiem organizacji zrzeszającej regionalnych operatorów kolejowych, działających na rzecz rozwoju i integracji pasażerskiego transportu szynowego w Polsce.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie korzyści może przynieść PKP SKM w Trójmieście przystąpienie do Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych?
  2. Jakie cele przyświecają działalności Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych od momentu jego powstania w 2016 roku?
  3. Na czym polega działanie Wspólnego Biletu Samorządowego i które spółki umożliwiają podróżowanie z jego wykorzystaniem?
Przyjęcie PKP SKM do ZSPK
Przyjęcie PKP SKM do ZSPK/foto: PKP SKM

Współpraca na rzecz rozwoju kolei

W uroczystości przyjęcia PKP SKM do ZSPK uczestniczyli członkowie Rady i Zarządu Związku oraz m.in. Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Przedstawicielom trójmiejskiej SKM wręczono pamiątkowy dyplom, który potwierdził przystąpienie spółki do organizacji.

– Cieszę się, że do Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych dołączyła spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Przyjęcie kolejnego przewoźnika świadczy nie tylko o dynamicznym rozwoju ZSPK, ale przede wszystkim podkreśla znaczenie współpracy między spółkami kolejowymi w Polsce – powiedział Szymon Sobczak, Prezes Zarządu ZSPK. – Mam nadzieję, że nasza kooperacja przyniesie konkretne efekty, które przełożą się na rozwój kolei, w tym jeszcze wyższą jakość usług dla mieszkańców różnych części kraju – dodał.

Czym jest Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych?

ZSPK został powołany do życia w 2016 roku jako platforma współpracy regionalnych przewoźników kolejowych w Polsce. Głównym celem organizacji jest poprawa jakości usług kolejowych, integracja ofert przewozowych oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań przyjaznych pasażerom.

Do członków Związku należą m.in. takie spółki jak: Arriva Polska, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Mazowieckie – KM, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Szybka Kolej Miejska w Warszawie, Warszawska Kolej Dojazdowa czy SKPL Cargo.

Sukces Wspólnego Biletu Samorządowego

Jednym z najważniejszych projektów realizowanych przez ZSPK było wdrożenie w 2017 roku Wspólnego Biletu Samorządowego (WBS) – 24-godzinnego biletu umożliwiającego przejazdy pociągami aż ośmiu regionalnych przewoźników. Inicjatywa ta znacząco ułatwiła międzyregionalne podróże kolejowe, zwiększając ich dostępność i atrakcyjność cenową.

Nowy rozdział dla PKP SKM

Przystąpienie PKP SKM w Trójmieście do ZSPK może wzmocnić pozycję przewoźnika w ogólnopolskich projektach integracyjnych i inwestycyjnych. Członkostwo to otwiera także drogę do ściślejszej współpracy z innymi spółkami samorządowymi, co może przełożyć się na nowe połączenia, lepszą ofertę dla pasażerów i wspólne działania promujące transport kolejowy jako ekologiczny środek lokomocji.

Zarząd ZSPK tworzą obecnie: Szymon Sobczak (prezes), Krzysztof Klimosz oraz Joanna Tucholska (członkowie zarządu).

Komentarze