Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław rozmawiał o komunikacji

infotrans
06.05.2015 14:55
0 Komentarzy

Miejscy urzędnicy, przedstawiciele rad osiedli, naukowcy i aktywiści spotkali się, żeby przedyskutować w mniejszej-roboczej grupie temat ?Jak rozmawiać o transporcie?. Uczestników powitał prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, którym zapowiedział wybudowanie trasy tramwajowej na Nowy Dwór. 

Wstęp do dyskusji wygłosił Zbigniew Komar, zastępca dyrektora w Departamencie Infrastruktury i Gospodarki. Przedstawił trzy najważniejsze zagadnienia i tezy, związane z komunikowaniem się z mieszkańcami w dziedzinie transportu. Powiedział również o dylematach i problemach z tym związanymi. 

Potem Marek Żabiński z Biura Rozwoju Wrocławia wyliczył wszystkie formy konsultacji i rozmów, w których biorą udział mieszkańcy już w tej chwili. Mówił o Polityce Mobilności, konsultacjach związanych ze Studium Uwarunkowań Rozwoju Wrocławia i Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Wojciech Kurzyjamski z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia zachęcał do korzystania z doświadczeń Warszawy.  – Tam można znaleźć bardzo dobry pakiet startowy, jak powinny wyglądać proces konsultacji społecznych. Muszą one dawać szanse udziału, jak największej grupie ludzi ? podkreślał.  – We Wrocławiu brakuje platformy konsultacyjnej, takiej, jak ma Warszawie. Tam znajdziemy wszystkie informacje na temat konsultacji społecznych. Tam obywatel może zrobić pierwszy krok do wzięcia udziału w nich ? dodaje.  

Wszyscy uczestnicy zgodzili się również z tezą, że najważniejsze jest, żeby na początku konsultacji określić warunki brzegowe. Co jest możliwe do zmiany, a co nie. 

Michał Garstka, sekretarz Rady Osiedla Muchobór Wielki mówił, że już przy uchwalaniu studium, czy MPZP są potrzebne lokalne spotkania. Muszą one być organizowane w godzinach dających szanse na dotarcie jak największej ilości mieszkańców. Jakimś rozwiązaniem byłoby  jedno spotkanie rano drugie późnym popołudniem ? podkreślał.

Doktor Igor Gisterek z Politechniki Wrocławskiej zaznaczył, że w procesie konsultacji wszyscy powinni mieć szanse wypowiedzenia. Warto wdrażać rozwiązania testowe. Jeżeli się przyjmują to je zachowywać, a jeżeli nie to z nich zrezygnować. Oczywiście nie jest to recepta na wszystkie problemy.

Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji także zabrał głos jako przedstawiciel inwestora dla wielu miejskich inwestycji.  – To nie jest tak, że nie rozmawiamy. Mimo, że jesteśmy już na etapie realizacji gotowych projektów. To zawsze rozmawiamy, tłumaczymy. Jeżeli możemy coś zmienić, to robimy to. 

Bartek Świerczewski z Biura Rady Miejskiej, który jest odpowiedzialny m.in. za Wrocławski Budżet Obywatelski podkreślał, że miasto musi zrobić przestrzeń, gdzie mieszkańcy będą mogli zapoznać się z materiałami . Sam portal nie wystarczy, bo wtedy docieramy jedynie do grupy, która dobrze radzi sobie z internetem. A co z ludźmi wykluczonymi cyfrowo?  Jak dotrzeć do mieszkańców? Niestety nie na wszystkich osiedlach Rady Osiedlowe działają równie aktywnie. Potrzebny jest lokalny partner, który pomoże dotrzeć do mieszkańców z informacją, że trwają konsultacje. W momencie, gdy nie mamy mocnego partnera lokalnego, jest to trudne.

Patryk Wrona, miłośnik komunikacji miejskiej i członek Inicjatywy Obywatelskiej Referendum Wrocław pytał natomiast – co z aktywizacją studentów? Teraz na zajęciach zajmują się oni teoretycznymi problemami. Może warto dać im problemy trapiące Wrocław do rozwiązania? By zachęcić do interesowania się realnymi problemami. Warto też wskrzesić funkcjonalność z nieistniejącego już portal zbiletemtaniej.pl. Chodzi o możliwość zadania pytania do MPK. Każde pytanie i odpowiedź było widoczne publicznie.

Bartek Świerczewski wyjaśnił, że aktywizacja studentów w rozwiązywanie problemów miejskich już się dzieje. Obecnie drugie warsztaty w ramach konsultacji społecznych w sprawie Wyspa Słodowa 7 organizuje Koło Naukowe Humanizacji Środowiska Miejskiego z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Co do aktywizacji jeszcze młodszych osób. To świetnym przykładem były labolatoria obywatelskie w ramach tego rocznego WBO. Makiety na spotkania były przygotowywane przez uczniów podstawówek. 

Igor Gisterek dodawał, że ciekawym sposobem zaangażowania studentów mogło by być stworzenie banku problemów do rozwiązania. Byłaby to świetna baza tematów na prace dyplomowe. Oczywiście na rozwiązania trzeba byłoby poczekać pewien okres. Moim zdaniem byłoby warto.

Tomasz Owczarek, działacz społeczny i były kandydat na prezydenta Wrocławia podpowiadał jak dotrzeć do większej ilości ludzi, mówił m.in. o ogłoszeniach w tramwajach i autobusach. Proste plakaty na drzwiach, grafiki na ekranach multimedialnych.

Przedstawiciel Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia mówił, że w Łodzi dotarcie do ludzi odbywa się przez spotkania w szkołach, czy radach osiedli. W Warszawie w bardziej uczęszczanych miejscach miasta stawiane są namioty konsultacyjne. Cieszą się one dużym zainteresowaniem.

Małgorzata Konieczna z Rady Osiedla Jagodno opowiadała jak w praktyce wygląda docieranie z informacją do mieszkańców osiedla. – Na Jagodnie mamy duży problem z dotarciem z informacją do ludzi. Gdy np. WIM prosi nas o skonsultowanie jakieś decyzji to na spotkaniu jest bardzo niska frekwencja. Jednak gdy zmiany są wprowadzane wtedy od razu pojawiają się głosy krytyki.

Spotkanie zakończyło się zebraniem wszystkich uwag, sugestii i dobrych praktyk w dziedzinie komunikowania się z mieszkańcami

Komentarze