Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Koleje Wielkopolskie wjadą do województwa lubuskiego aż z Poznania? Arriva w kolejce

inforail
21.11.2024 14:15
0 Komentarzy

Marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński w środę, 20 listopada 2024 r., w Warszawie uczestniczył w spotkaniu na temat kolei w Lubuskiem.

Od 15 grudnia 2024 r., po wprowadzeniu nowego rozkładu jazdy, z Gorzowa Wlkp. do Warszawy będzie można dojechać pociągiem w niecałe 4,5 godziny. Jak podkreślał wiceminister Piotr Malepszak, jest to część planu, który polega na skracaniu czasu podróży do największych miast. Zapowiedział, że przyspieszone zostaną także przejazdy z Zielonej Góry do Wrocławia (do 100 minut), Berlina, Szczecina oraz Poznania.

Spis treści:

  1. Jakie zmiany w czasie podróży kolejowych w województwie lubuskim zostaną wprowadzone od 15 grudnia 2024 roku?
  2. Jakie plany dotyczące uruchomienia nowych połączeń kolejowych omawiano podczas spotkania, w tym szczególnie relacji Gorzów Wlkp.–Poznań i Zielona Góra–Gorzów Wlkp.?
  3. Czym jest projekt Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Lubuskiego Trójmiasta (SKALT) i jakie miejscowości ma połączyć?
Spotkanie w MI/foto: UMWL

Sprawna komunikacja kolejowa

– Cieszę się i dziękuję za to, że obietnice pana ministra zostały spełnione. Komunikacja kolejowa w Gorzowie będzie sprawna – mówił marszałek Marcin Jabłoński po spotkaniu z wiceministrem infrastruktury Piotrem Malepszakiem.

Wicemarszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski wspomniał o spotkaniu z wielkopolskim wicemarszałkiem Wojciechem Jankowiakiem. Koleje Wielkopolskie wyszły z propozycją uruchomienia bezpośrednich pociągów relacji Gorzów Wlkp.-Poznań. Ponadto obsługą gorzowskich połączeń jest zainteresowana spółka Arriva RP, z którą również rozmawiał wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski. 

Obecny na spotkaniu poseł Waldemar Sługocki zwracał uwagę także na połączenie Zielona Góra-Gorzów Wlkp., które jest kluczowe z punktu widzenia integralności przestrzennej województwa lubuskiego. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak wyjaśnił, że istnieje koncepcja nowej osi komunikacyjnej łączącej oba miasta przez Sulechów i Świebodzin.

Kolej aglomeracyjna połączy Lubuskie Trójmiasto

Tematem spotkania był również projekt Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Lubuskiego Trójmiasta. Wspólnie z wiceministrem omawiały go nie tylko władze województwa, ale też prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski, wiceprezydent Paweł Tonder i prezes stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto Tomasz Winiecki. Uczestnicy spotkania zwrócili się do wiceministra infrastruktury z prośbą o wsparcie w realizacji procedur związanych z inwestycją. Piotr Malepszak zapowiedział rozmowę w tej sprawie z przedstawicielami spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

SKALT będzie łączyć miejscowości z Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego. W planach jest uruchomienie 20 par pociągów.

Komentarze