Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W jakie autobusy hybrydowe celuje KPA Kombus? Analiza SWZ

infobus
21.06.2024 17:00
0 Komentarzy

Kórnickie Przedsiębiorstwo Autobusowe Kombus poszukuje dostawcy dwóch sztuk fabrycznie nowych autobusów „mild hybrid” klasy MEGA.

Zakupy autobusów odbywają się w formie leasingu operacyjnego. O ogłoszeniu przetargu na nowe hybrydy pisaliśmy już w InfoBusie. Sprawdzamy teraz, jak będą wyposażone.

Spis treści

  1. Jakie są główne kryteria oceny ofert przetargowych na dostawę dwóch autobusów „mild hybrid” dla Kórnickiego Przedsiębiorstwa Autobusowego Kombus?
  2. Jakie są szczegółowe wymagania dotyczące wyposażenia i specyfikacji technicznej autobusów hybrydowych, które mają być dostarczone w ramach tego przetargu?
  3. Kiedy planowane jest otwarcie ofert przetargowych i jakie są przewidywane terminy realizacji zamówienia?
W jakie hybrydy celuje KPA Kombus? Analiza SWZ
W tym roku Kórnik odebrał trzy autobusy elektryczne Solaris Urbino 12 Electric, które zasiliły flotę gminnej spółki przewozowej, a więc KPA Kombus.

Kryteria oceny ofert

Zamawiający wybierze najlepszą ofertę na podstawie oceny trzech kryteriów: ceny (60%), kryteriów technicznych (30%), gwarancji (10%). W kryteriach technicznych najwięcej punktów można zdobyć za następujące rozwiązania:

  • materiał elementów konstrukcyjnych szkieletu nadwozia szkieletu/ kratownicy, ramy/ podwozia – profile ze stali odpornej na korozję (zgodnie z PN-EN 10088 lub normą równoważną), aluminium nie wymagające dalszego zabezpieczenia antykorozyjnego – 5 pkt,
  • materiał poszycia zewnętrznego nadwozia (elementy ścian bocznych, dachu, ściany przedniej, tylnej, drzwi i pokryw) – blachy ze stali odpornej na korozję (zgodnie z PN -EN 10088), lub aluminium, tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym nie wymagającego dalszego zabezpieczenia antykorozyjnego –5 pkt,
  • pojemność silnika: powyżej 10 dm3 – 5 pkt,
  • pojazd spełnia wymogi w zakresie ochrony osób przebywających w kabinie pojazdu użytkowego zgodnie z wymogami Regulaminu nr 29-01 EKG ONZ lub nowszy – 5 pkt,
  • pojazd spełnia wymogi homologacji pojazdu w zakresie wytrzymałości konstrukcji nośnej dużych pojazdów pasażerskich (Regulamin nr 66-01 EKG ONZ) – 5 pkt,
  • podział przedniej szyby czołowej na 3 części: oddzielna osłona przedniej tablicy kierunkowej, szyba lewa i prawa – podział na część lewą i prawą wzdłuż osi autobusu – 5 pkt.
W jakie hybrydy celuje KPA Kombus? Analiza SWZ
W tym roku Kórnik odebrał trzy autobusy elektryczne Solaris Urbino 12 Electric, które zasiliły flotę gminnej spółki przewozowej, a więc KPA Kombus.

Hybrydy na miarę Kórnika

Autobusy hybrydowe mają mieć długość od 17,5 do 18,15 m. Autobusy muszą pomieścić minimum 125 pasażerów, w tym minimum 40 na miejscach siedzących. Wymiana pasażerów odbywać się będzie poprzez czworo drzwi o jednakowej szerokości skrzydeł i szerokości czynnej drzwi nie mniejszej niż1200 mm.

Autobusy będą napędzane przez czterosuwowy silnik Diesla, 6-cylindrowy, chłodzony cieczą, umieszczony z tyłu pojazdu, spełniający normę czystości spalin min. Euro 6, o mocy powyżej 200 kW. Autobusy muszą być wyposażone w funkcję rekuperacji energii oraz w magazyn energii elektrycznej. Silnik spalinowy autobusu będzie wspierany w czasie napędu pojazdu przez silnik elektryczny, którego moc znamionowa wynosić powinna co najmniej 25 kW. Magazyn energii musi być zbudowany w oparciu o akumulatory lub superkondensatory lub też inne urządzenia o porównywalnych zdolnościach do magazynowania energii.

Przechodzimy do środka autobusów, gdzie na przodzie znajdzie się wydzielona kabina kierowcy typu ,,zamkniętego”, z wydzielonym wejściem dla kierowcy przez przednie skrzydło pierwszych drzwi sterowane osobno i niezależnie oraz z wejściem z przestrzeni pasażerskiej przez oszklone drzwi wewnętrzne zamykane od zewnątrz na zamek patentowy z możliwością ich zablokowania od wewnątrz.

Z kolei w przedziale pasażerskim znajdą się siedzenia w wersji miękkiej o budowie modułowej wykonane z tworzywa sztucznego na szkielecie stalowym lub z tworzywa sztucznego z możliwością łatwego montażu i demontażu w kolorystyce uzgodnionej z zamawiającym.

Hybrydy będą wyposażone w kompletny system PEKA-ITS (Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna oraz inteligentny system zarządzania ruchem). Informację pasażerską zewnętrzną zapewni komplet diodowych, elektronicznych tablic informacyjnych, w kolorze białym. Wewnątrz znajdą się dwie tablice podsufitowe, wyświetlające informacje w kolorze czerwonym, a także dwie tablice boczne LCD o przekątnej minimum 38 cali, wyświetlające przebieg trasy. Ponadto, w autobusach przewidziano również system zliczania pasażerów.

W jakie hybrydy celuje KPA Kombus? Analiza SWZ
W tym roku Kórnik odebrał trzy autobusy elektryczne Solaris Urbino 12 Electric, które zasiliły flotę gminnej spółki przewozowej, a więc KPA Kombus.

Bez rewolucji

Rewolucji taborowej w Kórniku raczej nie można się spodziewać. Dotychczasowy kierunek zakupowy przewoźnika nie uległ zmianie i biorąc pod uwagę kryteria techniczne, spodziewamy się tylko jednej oferty. Oczywiście od Solarisa. Otwarcie ofert zaplanowano na dzień 24 czerwca.

Postępowanie przetargowe znajduje się na stronie: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-ff32e678-0c74-11ef-9b7e-467806a93518

Komentarze