Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jeżeli „Izera” ruszy, to z KPO. W tle Chińczycy i fabryki autobusów w Polsce

infobus
17.02.2024 15:08
0 Komentarzy

Decyzja ws. ewentualnej produkcji polskiego samochodu elektrycznego Izera będzie podjęta do kwietnia – przekazało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Z kolei do końca lutego przygotowany zostanie pakiet renegocjacyjny Krajowego Planu Odbudowy. Taki hemogram zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na briefingu prasowym w piątek, 16 lutego.

Dominuje technologia chińska

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałecz poinformowała na konferencji prasowej w piątek, że Izera „jako taka” w KPO nie jest zapisana.

-„Są zapisane fundusze na nieemisyjne środki transportu. Bardzo ważna decyzja inwestycyjna, która jest przed państwem polskim i przed tym rządem, czy inwestujemy w tzw. polski samochód elektryczny Izerę, czy inwestujemy w inne możliwości. Takie możliwości są. Mamy fabryki autobusów, np. elektrycznych, czy firmy, które są w stanie produkować elektryczne rowery. Jest możliwość inwestowania w sieci ładowania” – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Wskazała na problem dotyczący wkładu zagranicznej technologii w projektowanym samochodzie.

-„To jest dylemat, czy chcemy samochód, który jest polski w małym kawałku, a w dużym kawałku to jest technologia chińska, ale jednak mamy fabrykę w Polsce, która jest jakimś impulsem rozwojowym. Czy też może nie chcemy chińskich technologii, bo postrzegamy to jako zagrożenie. Ale równocześnie istnieje ryzyko być może, że takie technologie zaakceptuje inny kraj unijny i taka fabryka będzie gdzie indziej, a Polacy będą kupować” – dodała.

Zapytana o perspektywę decyzji ws. Izery wskazała, że w kwietniu taka decyzja musi już być podjęta. Dodała, że do końca lutego będzie gotowy pakiet renegocjacyjny KPO.

Naszym zdaniem polski rząd powinien postawić na autobusowe fabryki w kraju. Chińczycy sobie poradzą.
Naszym zdaniem polski rząd powinien postawić na autobusowe fabryki w kraju. Chińczycy sobie poradzą.

Pierwszy wniosek o płatność z KPO

W grudniu 2023 r. Polska i Komisja Europejska podpisały aneksy do umowy na część dotacyjną oraz umowy na część pożyczkową. To otworzyło drogę do złożenia pierwszego wniosku o płatność z KPO, który został przekazany 15 grudnia do Komisji Europejskiej. Procedura jego oceny ma zostać sfinalizowana do końca lutego 2024 r. Dzięki temu w kwietniu do Polski powinno trafić prawie 7 mld euro. W tym roku planujemy przekazanie kolejnych wniosków o płatność z KPO.

W styczniu br. został również przeprowadzony przegląd reform i inwestycji zawartych w KPO. Ze względu na 2-letnie opóźnienie we wdrażaniu tego Planu, konieczna była weryfikacja, które z nich i w jakim zakresie uda się zrealizować do końca 2026 r. W  marcu br. powinien być też gotowy wstępny pakiet negocjacyjny, który następnie zostanie poddany konsultacjom publicznym, a potem przekazany do Komisji Europejskiej.

izera-samochód-elektryczny
Naszym zdaniem polski rząd powinien postawić na autobusowe fabryki w kraju. Chińczycy sobie poradzą.

Komentarze